June 3, 2023
Portali Shprehja

Pesë ushqime që duhen shtuar në dietë për të ulur nivelet e acidit urik në mënyrë natyrale

Acidi urik është një produkt i mbeturinave që gjendet në gjak.

Prodhohet kur trupi zbërthen kimikatet e quajtura purina. Pjesa më e madhe e acidit urik tretet në gjak dhe nxirret jashtë trupit si pjesë e urinës. Megjithatë, në raste të rralla, prania e tepërt e acidit urik në trup mund të çojë në komplikime pasi jo i gjithi del jashtë trupit. Nëse vuani edhe nga acidi urik i lartë, bëjini këto 5 ushqime pjesë të dietës suaj të përditshme dhe shikoni se si ju ndihmon në uljen e niveleve të acidit urik në mënyrë natyrale.

Nëse vuani nga niveli i lartë i acidit urik, provoni këto 5 ushqime në dietën tuaj ditore:

Banane

Bananet janë të ulëta në purina dhe janë të mbushura me vitaminë C, e cila i bën këto fruta të verdha ushqimin më të mirë për t’u ngrënë kur dikush vuan nga përdhes. Nëse vuani nga acidi urik i lartë, duhet të kaloni në ushqime me përmbajtje të ulët purine për të ulur sasinë e acidit urik në gjak dhe për të zvogëluar rrezikun e sulmeve të përsëritura të përdhes.

Mollët

Këto fruta janë jashtëzakonisht të pasura me përmbajtje të lartë të fibrave dietike, e cila njihet edhe për uljen e acideve urik në mënyrë natyrale. Ekspertët thonë se fibra thith acidin urik nga gjaku dhe eliminon çdo sasi të tepërt të tij nga gjaku. Mollët gjithashtu përmbajnë acid malik, i cili ndihmon në uljen e nivelit të acidit urik.

Qershitë

Qershitë janë të mbushura me antocianina, të cilat janë jashtëzakonisht të dobishme për reduktimin e niveleve të acidit urik. Antocianinet gjenden edhe në fruta të tjera si boronicat. Prandaj, shtimi i qershive dhe boronicave janë të shkëlqyera për të menaxhuar nivelet e acidit urik në mënyrë natyrale.

Kafe

Sipas studimeve, kafeja mund të ndihmojë në uljen e niveleve të acidit urik, duke rritur shkallën me të cilën trupi ekskreton acidin urik. Kafeja është gjithashtu e mrekullueshme për të konkurruar me enzimën që zbërthen purinat në trup. Kështu, shtimi i një sasie të kufizuar kafeje në dietën tuaj është e mrekullueshme kur vuani nga acidi i lartë urik.

Lëng limoni

Kush nuk i di përfitimet shëndetësore të limonit? Limoni ose lëngu i limonit janë ilaçe të shkëlqyera dhe jashtëzakonisht të mira për ata që vuajnë nga acidi i lartë urik. Lëngu i limonit mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin e përdhes tek njerëzit me nivele të larta të acidit urik.


Top Channel

Të Ngjajshme

Ushqimet pikante për më shumë freski në organizëm

admin

Ilaçi për kancerin e gjirit ul rrezikun e rikthimit me 25%

admin

Hernia diskale, simptomat dhe trajtimet natyrale

admin

Leave a Comment