June 18, 2021
Portali Shprehja

Peshevska: Ne mbetemi të qëndrueshëm, e drejta për vetëvendosje është e drejtë e pakontestueshme

Lidhur me Marrëveshjen e Prespës, kemi qëndrim konsistent, siç e kemi Marrëveshjen për Fqinjësi të Mirë me Bullgarinë, tha në emisionin e sotëm “Rruga Drejtë” në Alsat, përfaqësuesja e opozitës VMRO-DPMNE, Zhaklina Peshevska. E pyetur se cili është qëndrimi i partisë për dy marrëveshjet, pas një dekreti nga Presidenti i SHBA Xho Bajden, Peshevska tha:

Ne bazohemi në vendimet e marra me ligj, siç është vendimi i KSHZ-së, në vitin 2018, kur u zhvillua referendumi. Nuk lëvizim nga ky qëndrim. E drejta për vetëvendosje është e drejtë e patjetërsueshme dhe nuk ka lëshime në ato pjesë,” tha Peshevska.

.

Të Ngjajshme

Fshatrat Poroj dhe Xhepçishtë nuk kanë kanalizim, ujërat e zeza shkaktojnë revoltë tek banorët

admin

Pasdite shi i rrëmbyeshëm, vazhdon periudha e motit të paqëndrueshëm

admin

BE heq zyrtarisht kufizimet për qytetarët e tri vendeve të Ballkanit

admin

Leave a Comment