July 3, 2022
Portali Shprehja

Peshku më i madh në botë i ujërave të ëmbla është gjetur në Kamboxhia

Një peshk prej 300 kilogramësh i njohur si Batoids, i cili po konsiderohet më i madh i ujërave të ëmbla i dokumentuar ndonjëherë, u kap në lumin Mekong në Kamboxhia.

Tact Watches

Më parë, kapja rekorde ishte prej 293 kilogramëve që kishte ngjarë në Tajlandë në vitin 2005, thonë shkencëtarët për BBC. Batoids kanë formën e një gjetheje ose një pjate në formë diamanti, kështu që shpesh quhen gjethe deti.

“Në 20 vitet e kërkimit të peshqve gjigantë në lumenj dhe liqenet e gjashtë kontinenteve, ky është peshku më i madh i ujërave të ëmbla që kemi hasur ose dokumentuar kudo në botë”, tha Zeb Hogan, një biolog që drejton projektin e ruajtjes Wonders of the Mekong.

Projekti i ruajtjes së ambientit po punon me Autoritetin e Peshkimit të Kamboxhias për të ngritur një rrjet peshkatarësh për të paralajmëruar studiuesit nëse kapin peshq gjigantë ose të rrezikuar.

“Gjetja dhe dokumentimi i këtij peshku është një shenjë e jashtëzakonshme dhe e rrallë shprese, aq më tepër sepse ndodhi në Mekong, një lumë që aktualisht po përballet me sfida të shumta”, shtoi Dr. Hogan, i cili është gjithashtu profesor në Universitetin e Nevadës.

Mekong ka një biodiversitet të lartë, por mbipeshkimi, digat dhe ndotja kërcënojnë ekosistemin e tij të brishtë. Lumi rrjedh nga Rrafshnalta Tibetiane përmes Kinës, Mianmarit, Tajlandës, Laosit, Kamboxhias dhe Vietnamit.

Natën e 13 qershorit, një peshkatar lokal në ishullin Koh Preah thirri studiuesit dhe tha se kishte kapur thekër “shumë të madhe”.

Doli të ishte 3.98 metra e gjatë dhe 2.2 metra e gjerë.

Pasi u pajis me një etiketë gjurmuese, thekra u lëshua përsëri në lumë.

.

Të Ngjajshme

“Kurseni energji”, Gjermania paralajmëron qytetarët për mungesë të gazit

Nëse ju enjten gishtat vuani nga kjo sëmundje

Rina Balaj shfaqet sensuale dhe provokuese në pozat e reja

Leave a Comment