October 1, 2023
Portali Shprehja

Petulla të skuqura me mbushje patate

Një pjatë e thjeshtë me përbërës të lirë me shije fantastike. Pancakes të skuqura janë një sugjerim i mrekullueshëm për drekë ose darkë.

Pancakes janë një delikatesë e vjetër dhe e lirë që është ngrënë që nga kohërat e lashta. Dikur mbusheshin me sheqer ose mbuloheshin me reçel, kurse sot ka mbushje kaq të ndryshme sa nuk dini cilën të zgjidhni. Qofshin të shijshme apo të buta, ato janë të preferuarat e të gjithëve dhe sugjerimi ynë sot janë petullat e skuqura të mbushura me pure patatesh.

Përbërësit e nevojshëm:

 • 3 vezë
 • 1 lugë çaji sheqer
 • 500 ml qumësht
 • 200 gr miell
 • 2 lugë vaj luledielli
 • kripë

Për mbushjen:

 • 900 g patate
 • 1 qepë
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 babure e kuqe
 • filiz i ri
 • 100 g djathë të fortë
 • kripë
 • piper

Për mbushjen:

 • 3 vezë
 • 3 lugë miell
 • therrime buke
 • gjalpë

Përgatitja:

Ziejini patatet, më pas kullojini dhe grijini ato. Më pas në një tigan skuqni një qepë të grirë imët në pak vaj dhe kur të zbutet pak shtoni piper të grirë. I rregullojmë me kripë dhe piper, më pas i përziejmë. Mbulojeni dhe lëreni të gatuhet për 5-7 minuta të tjera. I shtoni në pure së bashku me qepët e grira dhe djathin e grirë. Kombinoni gjithçka mirë.

Rrihni vezët me një majë kripë dhe sheqer dhe më pas derdhni qumështin. I bashkojmë dhe i shtojmë miellin, e më pas e rrahim sërish. Në fund shtoni vajin dhe përzieni. Skuqni petullat.

Mbi çdo petull vendosim mbushjen dhe i rrotullojmë (si në videon më poshtë). Bëni këtë derisa të keni konsumuar të gjithë përzierjen.

Rrihni vezët dhe shtoni miellin, më pas përzieni. Vendosni thërrimet e bukës në një enë tjetër. Rrokullisni petullat në vezë me miell, më pas në thërrime buke. I skuqim në gjalpë të shkrirë.

.

Të Ngjajshme

Ambasadori Qehaja: Bartësit e Institucioneve në Shkup “duhet të dëgjojnë më shumë Kosovën”

Investime milionëshe për sigurinë kibernetike në Maqedoninë e Veriut

admin

Nga e hëna, studentët do të marrin nga 140 denarë në ditë për t’u ushqyer

admin

Leave a Comment