February 8, 2023
Portali Shprehja

Pioli i zhgënjyer nga pjesa e parë e Milanit në Lecce: “Mund të kisha ndryshuar shumë lojtarë…”

Pritej një reagim i menjëhershëm nga Milani, i cili në “Via del Mare” arriti vetëm të kufizonte dëmin, duke rikuperuar deficitin e dyfishtë dhe duke rrëmbyer një pikë që e largoi edhe më tej Napolin. Stefano Pioli ka një shije të hidhur dhe për mikrofonat e DAZN nuk e fsheh zhgënjimin e tij me 2-2 të marrë ndaj Leçes. Ja fjalët e tij:

“Në pjesën e parë bëmë te gjitha gabimet që mund të beheshin, mbi të gjitha bëmë gabime të shmangshme dhe ndeshja u bë e vështirë. Sigurisht që patëm një reagim të mirë, atëherë mund ta kishim fituar nëse Messias do të kishte shënuar në vend të shtyllës. Është e qartë se ne mund dhe duhet të bëjmë shumë më mirë.

A ndikoi prag derbi? “Jo, në mënyrën më absolute, edhe sepse nuk vinim nga fitore, por nga rezultate që na lanë të zhgënjyer. Ne donim ta nisnim ndeshjen në mënyrën më të mirë të mundshme, gabimi në golin e parë ishte evident dhe e komplikoi lojën. Duhet të kemi kthjelltësi dhe cilësi për ta mbajtur më mirë fushën, gjë që e bëmë më mirë në pjesën e dytë.

THEO I ZËVENDËSUAR – “Në fund të pjesës së parë mund të kisha ndryshuar shumë lojtarë të tjerë, u përpoqa të bëja ndryshime për të përmirësuar lojën në krahë, duke hequr Theo dhe Saelemaekers”.

PROBLEMET E MOMENTIT – “Mendoj se është shumë e vështirë nëse skuadra është shumë e shqetësuar ose shumë e lehtë. Besoj se kur je i shqetësuar, përgatitesh në mënyrën më të mirë. Po arrijmë më pak në pjesën e dytë të kampionatit, me më pak furi. Kundërshtarët janë të vështirë, të ashpër, por ne kemi mundësi të bëjmë më mirë. Ne duhet të synojmë të gjejmë parimet tona të lojës, ecuria e sonte duhet të vlerësohet për arsyen pse e nisëm lojën kështu”.

ZGJIDHJE E MUNDSHME SULMI ME DY? “Në disa ndeshje mendoj se po, presioni nga kundërshtarët ishte ende i fortë. Nuk është e lehtë të futësh dy sulmues qendrorë si Origi dhe Giroud, me Leaon nga jashtë. Ju mund të bëni gjithçka, ju duhet të keni energji për ta bërë atë dhe te sakrifikoheni”.

Brengosja – “Unë jam gjithmonë i shqetësuar, edhe kur fitojmë. Megjithatë, unë gjithmonë dua të përmirësoj çdo lloj situate. Jam edhe më i shqetësuar kur humbim, do të përpiqemi të përmirësojmë gjithçka në mënyrën më të mirë të mundshme, finalja e Superkupës do të jetë një ndeshje e mirë dhe shumë e vështirë.

Lodhja e Giroud? “Giroud nuk më dukej i lodhur, po rikuperojmë lojtarë të rëndësishëm, synoj të rikuperoj edhe Rebicin për Superkupën. Origi është mirë, dhe sigurisht shpresoj që edhe Zlatan të kthehet së shpejti. Maignan? Po edhe ai. Tani duhet të kompaktojmë veten dhe të fillojmë sërish nga pjesa e dytë në Lecce”.

.

Të Ngjajshme

BOTËRORI: Real Madrid në finale, likuidon Al-Ahly me poker! Realizon edhe talenti i ri pas pak sekondash në fushë (PAMJET)

admin

Ttrajneri i trajnerëve ndahet nga jeta: ai udhëhoqi Kroacinë e mrekullirave dhe ishte “busulla” e revolucionit!

admin

“Messi e kuptoi menjëherë”, Koeman: Vetëm atij ia pasonte topin

admin

Leave a Comment