February 1, 2023
Portali Shprehja

Portugali, mijëra mësues dalin në protestë duke kërkuar paga më të larta

Mijëra mësues portugezë kanë dalë në rrugët e Lisbonës për të kërkuar paga më të larta dhe kushte më të mira pune në një nga protestat më të mëdha të viteve të fundit. Gjatë demonstratës paqësore protestuesit mbanin pankarta ndërsa kërkonin dorëheqjen e ministrit të Arsimit Joao Costa.

Mësuesit në shkallën më të ulët të pagës fitojnë rreth 1,100 euro në muaj dhe madje mësuesit në grupin kryesor zakonisht fitojnë më pak se 2,000 euro në muaj. Protestuesit thonë se pagat aktuale janë shumë të ulëta, veçanërisht duke pasur parasysh krizën e kostos së jetesës.

Socialistët, të udhëhequr nga kryeministri Antonio Costa, fituan një shumicë të plotë parlamentare në zgjedhjet e një viti më parë, por qeveria ka pasur një ecuri të vështirë që atëherë, me 13 ministra dhe sekretarë shteti që dhanë dorëheqjen, disa për akuza për sjellje të pahijshme ose praktikat e dyshimta.

“Do të ishte mirë që drejtuesit që po ndjekin këtë demonstratë të mendojnë me shumë kujdes se çfarë do të bëjnë më pas, sepse duam që kjo të ketë pasoja; duam që të merren masa serioze”, tha mësuesi i matematikës Aitor Matos. /abcnews

Të Ngjajshme

Ish-pjesëtari i Wagnerit rus: Ata që refuzonin të luftonin pushkatoheshin, Prigozhin është djall

admin

Një rrugë e Prishtinës të mbajë emrin e Joe DioGuardit

admin

Bie nga ura autobusi i nјë ekipi të futbollit, 4 viktima dhe 29 të lënduar

admin

Leave a Comment