October 6, 2022
Portali Shprehja

Premier League i jep fund polemikave mbi pozicionet jashtë loje! Inovacioni i VAR

Premier League është gati të përdorë offside gjysmë automatike sezonin e ardhshëm, pas futjes së saj në Champions League dhe përdorimit të saj të radhës në Kupën e Botës në Katar.

Sipas Times, 20 klubet angleze duhet të presin deri pas Kupës së Botës përpara se të votojnë për futjen e sistemit të ri, por tashmë dihet se teknologjia e re sjell një përmirësim të madh në krahasim me atë ekzistues, sepse dërgon një paralajmërim të menjëhershëm për te VAR kur një lojtar është jashtë loje.

Aktualisht linjat vizatohen manualisht nga një teknik VAR, gjë që mund të çojë në vonesa të gjata, por sistemi i ri përdor teknologjinë e gjurmimit dhe inteligjencën artificiale për vendime të menjëhershme.

Megjithëse ka një implikim të kostos, avantazhi i sistemit është se ai konsiderohet shumë më i shpejtë dhe më i saktë se ai që përdoret aktualisht. Sipas gazetës londineze, kjo duhet të shmangë atë që u pa në fundjavë në ndeshjen Juventus-Salernitana, ku vendimi për pozicion jashtë loje të Bonuccit me rastin e golit të Milik kërkoi disa minuta pritje, duke vonuar rifillimin e lojës.

Për më tepër, gati gjysma e klubeve – ato në Ligën e Kampionëve (Manchester City, Chelsea, Liverpool dhe Tottenham) plus Arsenal, Manchester United, Brighton, Southampton dhe Nottingham Forest – tashmë kanë infrastrukturën bazë Hawkeye që do ta bënte më të lehtë instalimin e kamerave.

Një burim i njohur me sistemin Hawkeye të përdorur nga UEFA tha: “Alarmet janë të menjëhershme, kështu që sapo VAR ta verifikojë atë, vendimi merret. Po shohim që me sistemin gjysmë automatik vendimet merren brenda kohës së ndërprerjeve të natyrshme për festimet pas shënimit të një goli, pa pritur lojtarët për disa minuta”.

.

Të Ngjajshme

Divorci i Tom Brady dhe Gisele Bundchen? Mund të jetë i gjithë faji… i CR7!

admin

“Do t’ia thyejmë këmbët burrit tënd”; Bastoni iu përgjigjet kërcënimeve serioze të tifozëve të Barcelonës

admin

Ideatori i stërvitjeve të vështira, ndahet papritur nga jeta krahu i djathtë i Antonio Conte

admin

Leave a Comment