January 16, 2021
Portali Shprehja

Presidenti i La Liga-s: Unë e adhuroj Messin, si mund t’i shpallja luftë atij?!

Javier Tebas foli përsëri për rastin “Messi” gjatë një interviste që dha në Itali, për “Corriere della Sera”. Presidenti i La Liga-s komentoi deklaratën në lidhje me klauzolën e yllit argjentinas: “Nuk ishte një luftë kundër Leo, absolutisht. Do të kishim bërë të njëjtën gjë nëse do të kishte qenë “Pepito Pérez”, ose ndonjë lojtar tjetër në kampionatin tonë. Ne duhet të mbronim drejtësinë. Ekzistojnë kontrata për t’u përmbushur, pavarësisht nga emri që keni”.

Pastaj, Tebas vlerësoi argjentinasin: “Unë e adhuroj atë, është historia e futbollit tonë në 20 vitet e fundit. Si mund të bëja luftë me të? Unë thjesht doja që palët të respektonin kontratën”. Sipas tij, “avokatët e Messit morën një pjesë të kontratës dhe e nxorën jashtë kontekstit, kjo ishte çorientuese”. Tebas, përveç kësaj, ishte i lumtur me vendimin e sulmuesit: “Ai do të vazhdojë të luajë në klubin e jetës dhe shpresoj që marrëdhëniet të jenë përsëri normale”.

Ndërkohë, presidenti shpjegoi se çfarë do të thoshte largimi i tij: “Kushdo preferon ta ketë Messin në kampionatin e vet. Do të ishte për të ardhur keq nëse vitin e ardhshëm vendos të largohet. Sidoqoftë, që nga viti 2014 ne kemi vërtetuar se marka “La Liga” duhet të jetë mbi lojtarët dhe klubet. Është mënyra e vetme që liga jonë të mbetet fitimprurëse. Çdo ditë që kalon, pozicioni i La Liga-s konsolidohet”.

Sipas Tebas, “kampionati spanjoll është shumë i mirë dhe vazhdon sfidën e tij të ndërkombëtarizimit e dixhitalizimit që filloi katër vite më parë”. Dy vite më parë, ai ishte afër të punuarit për Serie A, megjithëse “rrethanat nuk lindën dhe klubet spanjolle me dashamirësi e detyruan të largonte dyshimet”. Sidoqoftë, nuk e përjashton një të ardhme në “Lega Calcio”: “Italia është një vend i shkëlqyeshëm, Serie A ka shumë hapësirë ​​për përmirësim, megjithëse Spanja dhe La Liga tërheqin gjithmonë shumë. Sidoqoftë, kurrë mos thuaj kurrë”.

.

Të Ngjajshme

SUPER DERBI NGA LAZIO! Tri grushte Romës, Luis Alberto magjik (VIDEO)

admin

Gafë e pafalshme nga ylli i Romës, Immobile falënderon dhe mposht Reina (VIDEO)

admin

Kalulu dhe krahasimi me legjendën: Është një emër i pabesueshëm, por unë…

admin

Leave a Comment