December 3, 2022
Portali Shprehja

Presidenti Putin nuk do të marrë pjesë në samitin G20 në Indonezi

Kremlini ka bërë të ditur se presidenti rus, Vladimir Putin, nuk do të marrë pjesë as personalisht, as nëpërmjet video-konferencës në samitin G20, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, në një konferencë për media njoftoi se Putin gjithashtu nuk planifikon të mbajë video-fjalim për pjesëmarrësit e një takimi tjetër, samiti i vitit 2022 i forumit të Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor.

“Ky vendim i kreut të shtetit lidhet me orarin e tij, nevojën e qëndrimit të tij në Rusi”, tha Peskov.

Ai refuzoi të komentojë tërheqjen e ushtrisë ruse nga qyteti ukrainas Kherson, duke theksuar se ka shumë ekspertë me mendime të ndryshme.

Peskov po ashtu tha se qëllimet e “operacionit special ushtarak” rus mund të arrihen përmes bisedimeve të paqes, por theksoi se Ukraina refuzon t’i mbajë ato.

I pyetur për shkëmbimin e të burgosurve me SHBA-në, Peskov tha se Washington-i është në dijeni të “propozimeve serioze” të Moskës. Ai shtoi se çështje të tilla të ndjeshme kanë nevojë për heshtje.

Sipas zëdhënësit të Kremlinit, negociatat për zgjatjen e marrëveshjes së drithërave të Detit të Zi po vazhdojnë, por akoma pa marrë një vendim përfundimtar.

Për vendimin e SHBA-së për të mos e konsideruar Rusinë si një ekonomi tregu në procedurat e saj ‘anti-dumping’, Peskov tha se “Kjo është një vazhdimësi e presionit ndaj Moskës”.

Ai gjithashtu njoftoi “kontakte” midis liderëve rus dhe kuban në muajin nëntor që mund të ndodhë në përurimin e një memoriali të ish-liderit kuban, Fidel Castro.

.

Të Ngjajshme

I dyshuari për vrasjen e shtatzënës vrau veten, nuk iu dorëzua policisë

Kalendari historik i datës 2 dhjetor

Më në fund MPB-ja tregoi se si seanca e mbyllur përfundoi në YouTube

Leave a Comment