August 16, 2022
Portali Shprehja

Presidenti Volodymyr Zelensky ka urdhëruar evakuimin nga rajoni lindor i Donetskut

Presidenti Volodymyr Zelensky në një fjalim të mbrëmjes së sotme ka urdhëruar evakuimin nga rajoni lindor i Donetskut. Ai ka bërë thirrje gjithashtu që njerëzit që ndodhen ende në zonat luftarake në rajonin më të madh të Donbasit duhet të largohen.

“Sa më shumë njerëz të largohen nga rajoni i Donetsk tani, aq më pak njerëz ushtria ruse do të ketë kohë për të vrarë,” tha ai.

Mediat ukrainase cituan zëvendëskryeministren Iryna Vereshchuk të thoshte se lëvizja e njerëzve duhej të bëhej përpara se të fillojë dimri pasi furnizimet me gaz natyror të rajonit janë shkatërruar.

Zelensky tha se qindra mijëra njerëz  jetojnë ende në zonat e Donbasit ku luftimet ishin të ashpra.

“Shumë refuzojnë të largohen, por ende duhet të bëhet. Nëse keni mundësi, ju lutemi bisedoni me ata që mbeten ende në zonat e luftimit në Donbas. Ju lutemi bindini ata se është e nevojshme të largohen”, tha Zelensky.

Ukraina dhe Rusia kanë shkëmbyer akuza për një sulm raketor që duket se ka vrarë dhjetëra të burgosur ukrainas në qytetin e vijës së parë të Olenivka, të mbajtur nga separatistët e mbështetur nga Rusia në provincën lindore Donetsk.

.

Të Ngjajshme

“Zhvishen si në evente sheikësh”, stilistja e njohur kritikon moderatoret shqiptare

Sofja mirëpriti rekomandimet e miratuara për personalitetet historike

admin

Zvicra po kërkon punëtorë, mbi 12 mijë vende të lira pune

Leave a Comment