18.8 C
Skopje
August 25, 2019
Tech

Presion amerikan mbi gjigantin kinez “Huawei”

Ren Zhengfei, themelues i firmës kineze të teknologjisë, pohoi se shitjet ndërkombëtare të saj kanë rënë me gati 40% muajin e kaluar, pas intenstifikimit të atij që e quan “shantazhi amerikan”.

Sipas përllogaritjeve të tij, bllokada amerikane do ti kushtojë kompanisë kineze plot 30 miliardë dollarë në dy vitet e ardhshme, për shkak të humbjeve që mendohet se ajo do të ketë. Në muajin maj, SHBA-ja e futi Huawein në listën e kompanive me të cilat firmat amerikane nuk mund të tregtojnë nëse nuk kanë licencë.

Washingtoni konsideron Huawein si prodhuesin më të madh në botë, për pajisjet e telekomunikacionit dhe krijuesi i dytë më i madh i smartfonëve, paraqet rrezik për sigurinë kombëtare.

Argument i amerikanëve dhe disa vendeve të tjera perëndimore, është se qeveria kineze mund ta përdorë teknologjinë e Huaweit për t’i zgjeruar kapacitetet e saj të spiunimit, edhe pse firma këmbëngul se nuk ka kontroll qeveritar.


Top Channel

Burimi i lajmit

Artikuj të ngajshëm

Studimi që parashikon vdekjen me saktësi të frikshme

shprehja

“Bisha” e re e marinës amerikane, gjysmë tank, gjysmë “Jeep”

shprehja

Analiza e ADN-së shton misterin e liqenit plot me skelete

shprehja