February 1, 2023
Portali Shprehja

Prindërit shpesh i blejnë për fëmijët, këto lodra janë të rrezikshme për ata!

Kohë më parë, shkencëtarët zviceranë dhe amerikanë përcaktuan se lodrat e gomës së fëmijëve me të cilat lahen janë të mbushura me baktere të ndryshme.
Shkencëtarët u befasuan kur gjetën deri në 75 milionë baktere për centimetër katror në lodra të tilla.
Por ato janë ende në shitje dhe prindërit i blejnë shpesh. Prandaj, apeli është publikuar sërish dhe në të shkencëtarët thonë se nuk duhet të blini lodra të tilla për fëmijët.

Studiuesit numëruan mikrobet që notonin brenda rosave të verdha dhe zbuluan se lëngu që ata liruan kur ato shtrydheshin përmbante “baktere potencialisht patogjene” në katër nga pesë lodra.
Midis baktereve të gjetura ishin Legionella dhe Pseudomonas aeruginosa, baktere të lidhura shpesh me infeksione të marra nga spitali.

.

Të Ngjajshme

Grupi i Zjarrit në Kërçovë: Ahmetin e mbrojmë vetëm ne

Duel i futbollistëve shqiptarë në Kupën e Italisë

Kristian Eriksen, jashtë terrenit deri në muajin prill

Leave a Comment