February 1, 2023
Portali Shprehja

Prostitutat franceze po kërkojnë ndihmë financiare nga qeveria për shkak të Covid-19

Shoqatat që përfaqësojnë prostitutat në Francë i kanë kërkuar qeverisë së presidentit Emmanuel Macron që të paguajë para për punonjësit e seksit për shkak të ndikimit të koronavirusit në jetesën e tyre, raporton Le Figaro. Federata e Çadrave të Kuqe, një shoqatë që punon ngushtë me prostitutat dhe punonjëset e seksit, i bëri thirrje presidentit Macron të konsiderojë ndihmën financiare për punonjësit e seksit, duke thënë: “Duhet të krijohet një fond emergjence për të siguruar të ardhura gjatë regjimit të rreptë të lëvizjes”.

Grupi beson se ndihma financiare nga shteti do të jetë e vetmja zgjidhje për të parandaluar marrjen e rreziqeve në lidhje me kryerjen e punës seksuale dhe shtoi se çështja është “çështje e shëndetit publik”. Ndryshe nga profesionet e tjera, prostitutat dhe punonjëset e seksit nuk kanë të drejtë për ndihmën shtetërore prej 1500 euro që ofrohet për të vetëpunësuarit.

“Në afat të shkurtër, disa nga punonjësit më të varfër të seksit do të detyrohen të rrezikojnë burgun, jo për kënaqësi, por për mungesë mjetesh jetese, sepse është çështje mbijetese,” tha fondacioni.

Në vitin 2016, Franca miratoi ligje prostitucioni që i dhanë fund gjobave dhe dënimeve me burg për prostitutat që ofronin seks, por futi gjoba deri në 1500 euro për klientët që paguajnë për seks dhe përsërisin shkeljen, me gjoba deri në 3750 euro. Ndërsa shumë prostituta luftojnë për të mbijetuar për shkak të regjimit të rreptë të lëvizjes, tregtarët e drogës dhe kriminelët e tjerë të organizuar kanë përfituar nga masat e rrepta duke kaluar në skema të tjera si mashtrimi dhe shitja e furnizimeve mjekësore të falsifikuara, thekson Europol.

Krimi në disa zona vazhdoi në Francë pavarësisht masave të rrepta të bllokimit, duke përfshirë sulmet ndaj oficerëve të policisë në disa periferi të trazuara në pjesë të vendit. Vetëm fundjavën e kaluar policia u sulmua në disa qytete dhe bashki në të gjithë vendin dhe në një incident në Bordo u hodh një frigorifer në drejtim të policisë nga ballkoni i një pallati.

.

Të Ngjajshme

Vuçiç: Nuk ka afat për miratimin e planit për Kosovën

Përse kur porositim, marrim një gotë ujë me kafen tonë

Sulm nga grupi xhihadist në Idlib, vriten tetë ushtarë sirianë

Leave a Comment