January 22, 2021
Portali Shprehja

Prototipi i avionit ‘Flying-V’ arriti të kalojë një provë të suksesshme

Aeroplani në formë V është zhvilluar në Universitetin e Teknologjisë Delft në Hollandë dhe mbështetur nga linja ajrore Hollandeze KLM, transmeton lajmi.net.

Pasi të shkallëzohet për fluturime tregtare, Flying V do të transportojë deri në 314 pasagjerë, duke përfshirë disa të vendosur brenda krahëve të tij, dhe do të përdorë 20% më pak karburant.

The scaled flight model of the Flying-V, TU Delft's energy-efficient aircraft design, made a successful maiden flight

Krahët e artizanatit, të cilat shtrihen diagonalisht nga hunda për të formuar V-në dalluese, do të mbajnë kabinën e pasagjerëve, mbajtësen e ngarkesave dhe rezervuarët e karburantit.

Dizajni i tij i çuditshëm do të thotë që udhëtarët që shikojnë nga dritarja do të jenë në gjendje të shohin gjysmën tjetër të aeroplanit.

Engineers and a drone pilot of TU Delft travelled to an airbase in Germany for the first real test flight of the scaled flight model of the energy-efficient aircraft design, called the Flying-V

Fluturimi provues i suksesshëm pasoi testimin e tunelit të erës dhe një seri provash tokësore në Hollandë.

Ekipi tha se hapi tjetër do të jetë përdorimi i të dhënave të mbledhura gjatë fluturimit për një model të softuerit aerodinamik të avionit.

The plane still has a slight wobble on landing, which the engineers are working to fix before the design is scaled-up

Kjo do të bëjë të mundur programimin e tij në një imitues fluturimi që do të përdoret në hulumtimet e ardhshme dhe fluturimet provë. Rrotullimi gjatë ngritjes, ku hunda e avionit ngrihet lart, u krye lehtë dhe ndodhi me një shpejtësi prej 80 km në orë, raportoi ekipi.

Studiuesit tani po punojnë drejt ndërtimit të një versioni komercial të avionit. /Lajmi.net/

Following wind tunnel testing and a series of ground tests in the Netherlands, it was time to perform the first flight

Project leader Dr Roelof Vos and his team took the scale model of the Flying-V for flight tests to a well-guarded airbase in Germany, where they could work together with a team from Airbus

The pilot’s task was to take-off, fly a number of test manoeuvres and approaches until the batteries were nearly empty and land

As passengers enter the aircraft, they will be sent down on of either of its wings. Passengers looking out the window will be able to see the other half of the plane

Its total width is 215ft (65m) and its length will be slightly shorter, at 180 ft (55m). Details of what the inside will look like are scarcebut it will inevitably allow for a range of innovative seating arrangements, rooms and fittings

Të Ngjajshme

Publikohen pamje të iOS të ri

admin

Shoferin e merr gjumi në Tesla, vetura e çoi vetë në shtëpi

admin

Çfarë po ndodh me WhatsApp dhe pse njerëzit po frikësohen për privatësinë

admin

Leave a Comment