February 8, 2023
Portali Shprehja

Pse burrat duhet të hanë bajame rregullisht?

Bajamet janë arra të pasura me yndyrna të pangopura dhe të pangopura dhe vitaminë E që mbrojnë trupin tonë nga sëmundjet jo të transmetueshme.

Bajamet janë gjithashtu një burim i magnezit, një mineral që mund të ndihmojë në kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak tek njerëzit me diabet.

Një studim shkencor ka treguar se konsumimi i rregullt i bajameve mund të ndihmojë në uljen e glicemisë dhe insulinemisë pas ngrënies dhe të ketë një efekt të dobishëm në përgjigjet hormonale dhe të oreksit, duke reduktuar urinë dhe dëshirën për të ngrënë te meshkujt me diabet të tipit 2.

Prodhimi i testosteronit

Bajamet përmbajnë lëndë ushqyese si vitamina E, zink dhe selen, të gjitha këto mund të ndihmojnë në promovimin e riprodhimit hormonal dhe shëndetin seksual mashkullor. Ushqyesit në bajame gjithashtu mbështesin prodhimin e testosteronit. Ka disa prova që tregojnë se arginina e gjetur në bajame jo vetëm që është e mirë për përmirësimin e shëndetit të zemrës duke përmirësuar arteriet e bllokuara, por gjithashtu mund të ndihmojë me disfunksionin erektil, raporton MSN.

Ato ndihmojnë në kontrollin e sheqerit

Konsumimi i bajameve siguron lëndë ushqyese dhe molekula bioaktive si acide yndyrore të pangopura, proteina, vitaminë E, bakër, mangan, magnez, fosfor dhe fibra. Përbërja e mrekullueshme ushqyese e bajameve ndihmon në kontrollin e sheqerit në gjak, ndihmon në balancimin e presionit të gjakut, ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit dhe kontribuon në shëndetin e kockave.

Një burim i shkëlqyer i magnezit

Bajamet janë një burim i shkëlqyer i magnezit. Ka hulumtime paraprake që tregojnë se meshkujt me mungesë magnezi mund të kenë nivele më të ulëta të testosteronit. Magnezi ndihmon në ruajtjen e funksionit normal të muskujve dhe nervave, ndihmon qelizat të prodhojnë energji dhe është i rëndësishëm për shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut, si dhe për mbështetjen e libidos.

Lëvizshmëri më e mirë e spermës

Bajamet ofrojnë një shumëllojshmëri të gjerë të lëndëve ushqyese për të mbështetur shëndetin e përgjithshëm. Për meshkujt, është zbuluar se bajamet përmirësojnë shëndetin seksual për shkak të vetive të tyre mikronutriente. Bajamet janë të pasura me zink, selen dhe vitaminë E, të treja janë antioksidantë të fuqishëm për të mbrojtur qelizat nga dëmtimi i radikalëve të lirë. Ato gjithashtu ndihmojnë në përmirësimin e përqendrimit të spermës, lëvizshmërisë së spermës dhe niveleve të testosteronit.

Qarkullim më i mirë

Omega 3 dhe arginina e pranishme në bajame janë zbuluar se përmirësojnë qarkullimin dhe zvogëlojnë mundësinë e mosfunksionimit erektil. Bajamet janë gjithashtu një meze e lehtë e shëndetshme për meshkujt që ushtrojnë rregullisht. Proteina e bajames mund të ndihmojë në ndërtimin e muskujve dhe rritjen e densitetit të kockave.

.

Të Ngjajshme

Taravari: Hyjmë në Qeveri për t’i shtyrë disa punë përpara

Rusia sanksionon 77 zyrtarë amerikanë

Tërmeti vdekjeprurës, Turqia hap dy pika të tjera kufitare me Sirinë

Leave a Comment