February 1, 2023
Portali Shprehja

Pse dërgimi i armëve në Ukrainë po përçan Perëndimin?

Kryeqytetet perëndimore janë të dyzuar për dërgimin e tankeve moderne në Ukrainë, diçka që deri vonë konsiderohej tabu për aleatët e Kievit.

Tanke të tilla, sipas Financial Times, shihen si thelbësore për përpjekjet e Ukrainës për të rimarrë territorin nga Rusia, e cila ka mobilizuar 150,000 trupa për një ofensivë të re.
Gjashtë muajt e ardhshëm janë kritikë për të dyja palët.

Pse disa vende janë gati të dërgojnë tanke moderne?

Me pak fjalë, ata do të ndihmojnë Ukrainën të thyejë ngërçin në fushën e betejës dhe të rimarrë territorin e saj nga forcat pushtuese ruse. Tanket perëndimore – si M1 Abrams amerikan, Challenger 2 britanik ose Leopard 2 i prodhimit gjerman do t’i jepnin ushtrisë ukrainase fuqi për të shkatërruar linjat e mbrojtjes ruse.

Ata gjithashtu do të ishin të dobishme në mbrojtjen e linjave ukrainase kundër një ofensive të mundshme të Rusisë në javët e ardhshme.

Tanket janë një element kritik në të ashtuquajturat manovra të kombinuara të armëve, operacione që përfshijnë këmbësorinë dhe artilerinë për të të marrë në kontroll territoret, raporton abcnews.al.

Përveç kësaj, tanket perëndimore do t’i siguronin Ukrainës një avantazh ndaj tankeve ruse, sepse ata kanë armaturë superiore, armë më të sakta dhe sisteme më të mira kontrolli dhe navigimi, për shembull, për të zhvilluar operacione gjatë natës.

Pse është Leopard 2 në krye të listës së kërkesavve të Kievit?

Tanket Leopard ka aftësi të ngjashme me Abrams të prodhimit amerikan ose britanik Challenger, por gjithashtu paraqet disa avantazhe, sipas ekspertëve ushtarakë.

Por avantazhi kryesor është disponueshmëria e tij. 13 ushtri europiane operojnë rreth 2,000 tanke Leopard 2, sipas Institutit Ndërkombëtar për Studime Strategjike. Nuk është e qartë se sa prej tyre janë gati për luftim dhe sa do të kenë nevojë për tu riparuar.

A ka Ukraina mjaftueshëm tanke?

Po shumë. Ajo kishte flotën e saj të tankeve të epokës sovjetike. Ajo ka sekuestruar më shumë se 500 tanke nga forcat ruse që nga pushtimi i tyre shkurtin e kaluar. Ajo gjithashtu ka blerë 240 T-72 nga Polonia dhe Republika Çeke. Por Ukraina po humbet shumë tanke për shkak të sulmeve ruse ndoshta deri në 130 në muaj, sipas Gustav Gressel i Këshillit Europian për Marrëdhëniet me Jashtë.

Vetëm disa municione dhe pjesë këmbimi janë të disponueshme për tanket e epokës sovjetike midis aleatëve të Ukrainës. Pra, si me artilerinë, Ukraina duhet të kalojë në pajisjet e specifikuara perëndimore ose rrezikon të mbesë pa predha dhe pjesë këmbimi.

Ky është një tjetër avantazh i Leopard 2, pasi do të thjeshtonte logjistikën për forcat ukrainase, pasi riparimet, rezervat dhe municionet do të ishin të njëjta.

Aleatët e NATO-s kanë dërguar automjete të blinduara. Pse hezitojnë të dërgojnë tanket?

Të Ngjajshme

Bekim Jashari largohet nga politika

admin

Zelensky pritet të takohet me Biden në Poloni

admin

Analiza e DW/ Skandali i përgjimeve dhe rrëzimi i mundshëm i qeverisë greke

admin

Leave a Comment