February 8, 2023
Portali Shprehja

Pse pijet energjike janë të dëmshme? Konsumimi i tepërt krijon depresion

Kohët e fundit, gjithnjë e më shumë njerëz janë të varur nga pijet energjike. Njerëzit pinë pije energjike kur ndihen të përgjumur, të dëshpëruar ose të lodhur. Shumë mjekë besojnë se pijet energjike janë më të rrezikshme për shëndetin sesa kafeja dhe pijet e tjera me kafeinë.

Përbërje e ngjashme

Pijet energjike janë pije joalkoolike me një përmbajtje mjaft të lartë kafeine. Ka po aq kafeinë dhe energji në një kanaçe sa ka në një filxhan ekspres të dyfishtë. Shumica e pijeve energjike kanë një përbërje të ngjashme – ujë, sheqer, kafeinë, minerale, vitamina dhe stimulues. Rreziqet për shëndetin janë kryesisht për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit dhe kafeinës.

Disa pije energjike përmbajnë deri në tetë herë më shumë kafeinë se kafeja e zakonshme. Problemi është se gjithnjë e më shumë të rinj po konsumojnë pije energjike. Sigurisht, pijet energjike japin energji dhe stimulojnë aktivitetin mendor, por një gjendje e tillë artificiale zgjat disa orë, dhe pas kësaj njeriu fillon të ndihet shumë i lodhur dhe letargjik.

SHUMË ENERGJI

Trupi merr një shpërthim të shkurtër energjie dhe në të njëjtën kohë i nënshtrohet stresit të rëndë. Komponentët që janë të pranishëm në përbërjen e pijeve ndikojnë negativisht në gjumin. Përveç kësaj, konsumimi i rregullt i pijeve energjike rrit gjasat për t’u bërë në depresion dhe gjithashtu do të shfaqen dhimbje koke.

Pijet energjike, kur konsumohen rregullisht, mund të shkaktojnë probleme serioze me zemrën dhe si çdo stimulues, ato e varfërojnë sistemin nervor dhe mund të krijojnë varësi.

NJË MUND NË DITË

Një i rritur i shëndetshëm duhet të pijë maksimumi një kanaçe pije në ditë, përndryshe ekziston rreziku i rritjes së sheqerit në gjak dhe rritjes së presionit të gjakut. Një kanaçe me pije energjike, për shembull, përmban rreth njëzet lugë sheqer. Nëse i përdorni këto pije çdo ditë, atëherë diabeti dhe sëmundjet e tjera janë të pashmangshme në të ardhmen.

.

Të Ngjajshme

Taravari: Kemi marrëveshje me LSDM-në, nesër ose pasnesër do ta thirri kryesinë e partisë

admin

Mickoski dhe Gashi takohen në Kuvend (VIDEO)

admin

Rusia: Jemi të gatshëm të bisedojmë me këdo për të minimizuar konfliktet

Leave a Comment