June 7, 2023
Portali Shprehja

Pse prekja e Vlahovic u zhduk nga VAR-i gjatë polemikave te Inter-Juve: top i pastër me dorë! (PAMJET)

Prekja e supozuar e dorës nga Adrien Rabiot në aksionin që çoi në golin e Kostiqit është episodi i ngadaltë i Inter-Juventus, ku as arbitri Chiffi dhe as Varri nuk kanë arritur të japin një interpretim të caktuar. Nuk ka imazhe mjaft të qarta – kjo shpjegon edhe kontrollin që zgjati më shumë se tre minuta para se të vërtetohej goli – për të përcaktuar se mesfushori francez në të vërtetë ka goditur/prekur topin me gjymtyrën e majtë duke drejtuar trajektoren drejt Vlahovicit që është afër…

Nga pamjet shihet sesi lojtari ul pak shpatullën dhe gjymtyra e djathtë është mjaft e gjerë për të rritur volumin e trupit aq sa për të mbajtur topin nën kontroll dhe për të vazhduar aksionin (pavarësisht presionit të Barellës që e ndjek nga prapa) që më pas do të përfundojë me golin e Kostic…

Kontaktet “(duart) krahët / topin”. Është kapitulli i rregullit numër 12 i cili shqyrton hipotezat e gabimeve dhe sjelljes së keqe që duhen ndëshkuar duke marrë parasysh kufirin e sipërm të krahut që përkon me pjesën e poshtme të sqetullës (zona e shënuar me ngjyrë të gjelbër në figurën e treguar në rregullore i futbollit ) dhe se jo çdo kontakt i topit me dorën ose krahun e një lojtari përbën shkelje. Kur quhet shkelje? Nëse një futbollist:

  • prek qëllimisht topin me duart/krahët e tij/saj, për shembull duke lëvizur duart ose krahët drejt topit. prek topin me duart/krahët e tij kur këto janë të pozicionuara në mënyrë të panatyrshme duke rritur hapësirën e zënë nga trupi.
  • Një futbollist konsiderohet se po rrit hapësirën e zënë nga trupi i tij në mënyrë të panatyrshme kur pozicioni i duarve/krahëve të tij nuk është pasojë e lëvizjes së trupit për atë situatë specifike ose nuk justifikohet nga një lëvizje e tillë. Duke i mbajtur duart/krahët e tij në një pozicion të tillë, lojtari merr përsipër rrezikun që ato të goditen nga topi dhe për rrjedhojë të ndëshkohen.
  • shënon në portën e kundërshtarit: – drejtpërdrejt me duart/krahët e tij, edhe nëse rastësisht, duke përfshirë portierin – menjëherë pasi topi ka prekur duart/krahët e tij, edhe nëse rastësisht

Pyetja është: pse nuk u mor në konsideratë lëvizja e krahut nga Vlahovic? Është aspekti që lë shumë të hutuar për vëmendjen e zyrtarëve të ndeshjes ndaj VAR, aq më tepër në krahasim me momentin e mëparshëm (atë të Rabiotit), sepse në rastin në fjalë pamjet janë të qarta dhe qëndrimi i Vllahovic duhet të sanksionohet si sipas rregullores…

Pse, pa një rishikim që zgjati kaq gjatë, nuk u shfaq edhe ky rast? A ishte ndoshta një shpërqendrim i motivuar nga vëmendja e madhe që iu kushtua përpjekjes për të verifikuar prekjen e krahut te francezit në krah? Nëse po, sigurisht që është shumë serioze. Por ndërkohë dyshimet, përveç polemikave (edhe në dritën e pyetje-përgjigjes mes Simone Inzaghit dhe Massimiliano Allegrit në TV), mbeten.

.

Të Ngjajshme

Lamtumira e Messi-t nga PSG, djali i Aguero-s “thumbon” parisienët

admin

Nga talent i së ardhmes në i pastrehë: detajet e rënies së ish-lojtarit të Chelsea-t

admin

ZYRTARE | Milani shkarkon Paolo Maldinin nga detyra. Komunikata zyrtare

admin

Leave a Comment