September 29, 2022
Portali Shprehja

Putin dhe Kim Jong zotohen t’i forcojnë raportet Rusi-Kore e Veriut

Rusia është zotuar të “zgjerojë marrëdhëniet gjithëpërfshirëse dhe konstruktive dypalëshe” me Korenë e Veriut, ka thënë presidenti rus,Vladimir Putin.

Në një letër dërguar homologut të tij Kim Jong un në ditën e çlirimit të Phenianit, Putin tha se bashkëpunimi do të ishte në interes të të dy vendeve.

Nga ana tjetër, Kim tha se miqësia midis të dy kombeve ishte krijuar në Luftën e Dytë Botërore me fitoren ndaj Japonisë.

Ai shtoi se “miqësia e tyre shoqëruese” do të forcohej më shumë.

Sipas një raporti të medias shtetërore të Koresë së Veriut KCNA, Putin tha se marrëdhëniet e zgjeruara dypalëshe do të “përputheshin me interesat e dy vendeve”.

Në letrën e tij, Kim tha se miqësia Rusi-Kore e Veriut “e farkëtuar në luftën anti-japoneze” ishte “konsoliduar dhe zhvilluar shekull pas shekulli”.

Ai shtoi se “bashkëpunimi strategjik dhe taktik, mbështetja dhe solidariteti” midis dy vendeve “ishte vënë në një skenë të re të lartë, në frontin e përbashkët për frustrimin e kërcënimit dhe provokimit ushtarak të forcave armiqësore”, referuar perëndimit. /Express

Të Ngjajshme

Kjo ngjarje e dëshmon më së miri tmerrin që po ndodh në Rusi, pas thirrjeve të Putinit për ushtri

admin

Përshtypje: Shqipëria, vendi që hoqi “vellon e misterit”

admin

Eskalon debati mes hoxhës dhe Matoshit: Hajvan… Shko pije naj birrë

admin

Leave a Comment