February 2, 2023
Portali Shprehja

Që të ndodh mrekullia në trupin tuaj, hani më ngadalë dhe do ta shihni rezultatin!

Një nga problemet më të mëdha në jetën e përditshme është se shumë prej nesh nxitojnë gjatë ditës, pa kohë për asgjë, dhe kur më në fund kemi kohë për të ngrënë, shpesh hamë shpejt.

Ky zakon i keq çon në një jetë stresuese dhe jo të shëndetshme, ndaj ekspertët rekomandojnë që ta hamë çdo vakt më ngadalë se zakonisht, të marrim kafshata më të vogla, ta përtypim çdo kafshatë më ngadalë dhe për këtë arsye ta shijojmë vaktin më gjatë.

Mund të na duhen edhe disa minuta për çdo vakt, por do të sjellë shumë përfitime. Konkretisht, ekspertët theksojnë se do të vërejmë ndryshimet e mëposhtme.

Do të humbim peshë

Një numër në rritje studimesh konfirmojnë se duke ngrënë më ngadalë, do të konsumojmë më pak kalori, për më tepër, mjaftueshëm për të humbur disa kilogramë pa bërë asgjë ndryshe nga më parë. Arsyeja është se duhen rreth 20 minuta që truri të regjistrojë se ne në të vërtetë jemi të ngopur. Nëse hamë shpejt, mund të vazhdojmë të hamë edhe pasi të jemi të ngopur, gjë që ndër të tjera kontribuon në shtimin më të shpejtë të peshës. Nëse hamë ngadalë, kemi kohë të kuptojmë se jemi ngopur dhe të ndalojmë në kohë. Ekspertët rekomandojnë të hani sa më shëndetshëm, por nëse doni të humbni peshë, të ngrënit ngadalë duhet të bëhet pjesë e rutinës suaj të përditshme.

Ne do të shijojmë ushqimin

Kjo arsye është po aq e rëndësishme sepse është e vështirë të shijojmë ushqimin nëse e hamë shumë shpejt. Domethënë, ju nuk keni kohë të shijoni ndonjë ushqim që hani shumë shpejt dhe nëse e hani ngadalë, mund të keni një shije po aq të mrekullueshme, por do të hani më pak. Ekspertët mendojnë se do të jemi më të lumtur nëse shijojmë ushqim të mrekullueshëm dhe e shijojmë plotësisht, duke e ngrënë ngadalë. Vaktet tona do të bëhen një kënaqësi gastronomike, jo diçka që bëjmë me nxitim.

Do të kemi tretje më të mirë

Nëse hani më ngadalë, do ta përtypni më mirë ushqimin, gjë që çon në tretje më të mirë. Tretja në fakt fillon në gojë, ndaj sa më shumë ushqim të “përpunojmë” aty, aq më pak do të duhet të punojnë stomaku dhe zorrët. Kjo mund të ndihmojë në reduktimin e problemeve të tretjes si fryrje, kapsllëk, ngërçe dhe shqetësime të tjera.

Do të jemi më të qetë

Të hash ngadalë dhe t’i kushtosh vëmendje asaj që hamë mund të jetë një formë e shkëlqyeshme e ushtrimit të ndërgjegjes, thonë ekspertët, duke shtuar se është e rëndësishme të jesh në moment në vend që të “nxitosh” gjatë vaktit duke menduar se çfarë të bësh më pas. Kur hamë, duhet të hamë dhe ky zakon do të çojë në një jetë më pak stresuese dhe lumturi afatgjatë.

.

Të Ngjajshme

UNHCR: Maqedonia e Veriut deri tani ka pranuar 6 mijë refugjatë ukrainas

​Rusia po planifikon ofensivën e 24 shkurtit, thotë ministri ukrainas i mbrojtjes

Flori Mumajesi po i rikthehet muzikës, këtë e bën të ditur shoku i tij

Leave a Comment