September 24, 2020
Portali Shprehja

Qentë robotë, pjesë e ushtrisë amerikane

Dukej si një skenë filmi fantastiko-shkencor. Nga një avion dalin, përveç ushtarëve, edhe miqtë e tyre me katër këmbë. Nuk janë qen, por robotë, ose mjetet e luftës së të ardhmes. Miqtë “e rinj” më të mirë të njeriut, krijuar nga kompania amerikane “Ghost Robotics”, morën pjesë në një stërvitje të ushtrisë javën e kaluar, për të parë kapacitetet e tyre dhe mënyrën sesi mund të përshtaten në betejë. Qentë robotë janë vetëm një pjesë e asaj që ushtria amerikane quan Sistem i Avancuar i Menaxhimit të Betejës, ku inteligjenca artificiale përdoret për të analizuar dhe pikasur kërcënimet që i kanosen ushtrisë amerikane.

Të Ngjajshme

Koçan mbetet në burg, Gjykata e Lartë e konfirmoi aktvendimin

admin

“Shuplakat”, kërkohet burg për Gruevskin e Janakieskin

admin

Nepotizmi dhe klientelizmi, pjesë e sektorit publik

admin

Leave a Comment