January 31, 2023
Portali Shprehja

Qeveria britanike dhe “BioNTek” kanë nënshkruar një marrëveshje për zhvillimin e terapive të reja kundër kancerit

Qeveria britanike dhe kompania farmaceutike gjermane “BioNTek” do të lidhin një marrëveshje, e cila do të përshpejtojë kërkimet në fushën e terapive të reja kundër kancerit, njoftoi ministri britanik i Shëndetësisë, Steve Barclay.

Ai deklaroi se sot do të nënshkruajë një memorandum mirëkuptimi me “BioNTek” që “barët më të mirë të kancerit    jenë në dispozicion të njerëzve sa më shpejt”.

Kjo do të thotë se terapitë e personalizuara të mRNA për pacientët britanikë me kancer, duke përfshirë vaksinat e koronavirusit, mund të jenë të disponueshme që në këtë vjeshtë. “BioNTek” dhe “Pfizer” së bashku zhvilluan një vaksinë mRNA kundër koronavirusit të ri.

Në partneritet me Qeverinë Britanike , “BioNTek” mund të dërgojë rreth 10,000 doza për trajtimin e kancerit për pacientët britanikë deri në vitin 2030  .

“Pasi  të zbulohet kanceri  , ne duhet të jemi gati të ofrojmë ilaçet dhe terapinë më të mirë sa më shpejt të jetë e mundur, duke përfshirë terapitë për kancerin e gjirit, mushkërive dhe pankreasit”, tha Barkley.

Pacientët britanikë do të jenë ndër të parët që do të marrin pjesë në prova dhe teste për të zhvilluar trajtime të synuara, të personalizuara dhe precize duke përdorur terapi të reja transformuese për të trajtuar kanceret ekzistuese dhe për të parandaluar  rikthimin e sëmundjes  .

Kjo marrëveshje, theksoi Barclay, është vazhdimësi e premtimit të qeverisë për të ndarë 20 miliardë paund në vit për kërkime dhe zhvillime,  të gjitha  me synimin për trajtimin më efektiv të pacientëve.

.

Të Ngjajshme

Pas kësaj ore bëni mirë të mos pini kafe

Këto ushqime duhen shmangur përpara se të shkoni në palestër

Ky është ushqimi më i keq për veshkat!

Leave a Comment