July 3, 2022
Portali Shprehja

Qeveria italiane pro hapjes së negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut

Qeveria italiane është në favor të hapjes së negociatave të pranimit të Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian”, ka deklaruar këtë mëngjes kryeministri italian Mario Draghi në komunikimin e tij në dhomën e deputetëve të Parlamentit italian, mbi samitin e 23 e 24 qershorit në Bruksel.

Tact Watches

“Në këtë samit, tha Draghi, do të diskutohet mbi prezantimin që presidenti francez Macron do të bëj ndaj impenjimit për një Komunitet Poolitik Europian. Ashtu sic ka sqaruar dhe më parë Presidenti Francez ky projekt politik, nuk do të jetë një kanal zëvendësues për statusin e vendit kandidat në BE.”

“KY samit, u shpreh kreu i ekzekutivit italian, përfaqëson një mundësi të mirë për të nisur e vështura mbi të ardhmen e shpejtë të Bashkimi Europian, kufijtë e tij, sigurinë, e zhvilimin e tij ekonomik”, deklaroi kryeministri Draghi.

Të Ngjajshme

NATO e pranon: Sulm i mundshëm ndaj një vendi anëtar, Ballkani në fokus

admin

Serwer- senatorit amerikan: Vuçiq të tha ta telefonoje pas 60 ditësh, a është përgjigjur?

admin

Për vetëm 3 orë Tiranë – Sarandë, u hap aksi i rëndësishëm rrugor në jug të Shqipërisë (VIDEO)

admin

Leave a Comment