WordPress database error: [Duplicate entry 'content_after_add_post' for key 'option_name']
INSERT INTO B8P2Pd_options ( option_name, option_value, autoload ) VALUES ( 'content_after_add_post', 'yes', 'no' )

September 24, 2022
Portali Shprehja

Qeveria kroate kufizon çmimet e energjisë elektrike, gazit dhe produkteve bazë ushqimore

Kryeministri kroat Andrej Plenkoviç prezantoi sot paketën e masave të qeverisë për të zbutur ndikimin e rritjes së çmimeve, dhe përmes kësaj pakoje kufizohen çmimet e energjisë elektrike, gazit dhe produkteve bazë ushqimore.

Paketa që kap një shifër prej 21 miliardë kuna kroate HRK përfshin edhe masa për subvencione dhe ndihmë për qytetarët, sektorin publik dhe privat, përcjell INA.

“Për të mbrojtur qytetarët, ekonominë dhe shoqërinë, ne po shkojmë sërish me një ndërhyrje të fortë”, tha Plenkoviç në mbledhjen e qeverisë, duke theksuar se masat janë të forta, të drejta dhe gjithëpërfshirëse.

Sipas pakos së qeverisë, nga 1 tetori deri më 31 mars, amvisëritë do të paguajnë 59 euro për megavat orë për konsum deri në 2500 kilovat orë dhe mesatarisht 88 euro për konsum më të lartë.

Kopshtet, shkollat, universitetet, shtëpitë e të moshuarve, organizatat joqeveritare, shoqatat fetare, komunat dhe qytetet kalojnë në kategorinë e amvisërive dhe për to çmimi universal do të jetë 62 euro për megavat orë.

Çmimet e gazit për amvisëritë nuk ndryshojnë dhe do të mbeten të pandryshuara deri më 1 prill 2023, ndërsa për ata që ngrohen me dru janë vendosur masa ndihmëse.

Sa i përket produkteve ushqimore bazë, qeveria ka kufizuar çmimin e vajit ushqimor të lulediellit në maksimum 15,99 kuna (2,12 euro), qumështit afatgjatë me 2,8 përqind yndyrë qumështi në 7,39 kuna (0,98 euro), sheqerit të bardhë kristal në 7,99 kuna. (1.06 euro) dhe miell i tipit T-400 i mprehtë me 6.29 kuna (0.83 euro).
Çmimi i një pule të plotë është i kufizuar në maksimum 24,99 kuna (3,32 euro) për kilogram. Ministri i Ekonomisë, Davor Filipoviq, ka thënë se për të ruajtur fuqinë blerëse të qytetarëve, nëntë produkte bazë janë ulur për rreth 30 për qind.(INA)

Të Ngjajshme

Abazoviq: Kurrë nuk ka qenë më i mirë se sot bashkëpunimi me Serbinë dhe Vuçiqin

admin

​Rama: Serbia ta njohë dhe t’i kërkojë falje Kosovës

admin

Mërgimtari i gatshëm: Të nis mësimi, i paguaj (100€) gjithë mësuesit e fshatit tim!

admin

Leave a Comment