July 3, 2022
Portali Shprehja

Qeveria nuk përgjigjet për pohimet e Ramës se do të kërkojë ndarjen e Shqipërisë nga Maqedonia në rrugën drejt BE-së

Kryeministri shqiptar Edi Rama nuk pret që në samitin e BE-së të javës së ardhshme të jepet një “dritë të gjelbër” për nisjen e negociatave mes Shqipërisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Qeveria nuk ka një përgjigje konkrete për njoftimin e kryeministrit shqiptar se nëse nuk ka vendim të liderëve evropianë do të kërkojë ndarjen e Shqipërisë nga Republika e Maqedonisë së Veriut për negociatat për anëtarësim në BE.

Tact Watches

Nga atje theksojnë se Maqedonia e Veriut ka bërë gjithçka për të filluar konferencën e parë ndërqeveritare.

“Tashmë 45 për qind e legjislacionit tonë është i harmonizuar me legjislacionin e Bashkimit Evropian, që në kapituj të caktuar është më shumë se vendet që kanë mbi 10 vjet që negociojnë me BE-në. Pra vendimi varet nëse 27 shtetet anëtare do të harmonizohen dhe aprovojnë fillimin e konferencës së parë ndërqeveritare. Mbi të gjitha, varet nga një shtet anëtar që do të mbajë peng dy vende të tjera, kështu që ne nuk duhet të lidhemi me data”, thonë nga Qeveria për “Lokalno”.

Në një intervistë për Politico, Edi Rama tha se politika e Bullgarisë për bllokimin e Shkupit ka hyrë në një spirale nga e cila nuk ka rrugëdalje.

Të Ngjajshme

Rina Balaj shfaqet sensuale dhe provokuese në pozat e reja

Nesër takim Kovaçevski-Mickoski

admin

Anija ndahet në dysh për shkak të stuhisë në brigjet e Hong Kongut – disa të zhdukur

Leave a Comment