February 1, 2023
Portali Shprehja

Racat më inteligjente të qenve sipas shkencëtarëve

Zbulimi se cila racë qeni ishte ndër më inteligjentët në botë ishte qëllimi i një studimi të kryer nga një grup studiuesish nga Universiteti i Helsinkit, Finlandë.

Shkencëtarët testuan 1000 ekzemplarë në dhjetë teste të ndryshme aftësish të qenve.

Përtej karakterit të miqve tanë katërkëmbësh, në fakt disa kanë disa aftësi dhe karakteristika, me origjinë gjenetike, të zbuluara së fundmi nga studiuesit.

Malinois belg, një qen stani belg i zgjedhur shpesh si qen policie, është më i pajisur me inteligjencë dhe performancë njohëse, duke marrë 35 pikë nga 39.

Ai ndiqet në renditje nga kelpitët australianë, labrador retrievers, kollie kufitare dhe Golden retrievers.

Pozicioni i gjashtë shkon për Hovawarts, i ndjekur nga  qeni spanjoll, qeni shetland, cocker spaniel anglez, qeni i stanit australian, Raca e përzier, qeni i stanit gjerman dhe lapphund finlandez.

.

Të Ngjajshme

Vuçiç: Nuk ka afat për miratimin e planit për Kosovën

Përse kur porositim, marrim një gotë ujë me kafen tonë

Sulm nga grupi xhihadist në Idlib, vriten tetë ushtarë sirianë

Leave a Comment