October 1, 2023
Portali Shprehja

Radev: Kërkesat evropiane tregojnë qartë se RMV duhet të ndryshojë kushtetutën

Presidenti bullgar Rumen Radev beson se zgjidhja e problemeve në marrëdhëniet me Maqedoninë e Veriut qëndron në zbatimin e kritereve të Kopenhagës për anëtarësim në BE dhe në respektimin e të drejtave të njeriut.

Ai theksoi se Bullgaria ka qenë gjithmonë shtytëse e integrimit evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Radev për agjencinë shtetërore greke të lajmeve “ANA-MPA” tha se “nuk ka më nevojë të flitet për veto bullgare, sepse ka një përfundim të qartë të Këshillit Evropian nga korriku i kaluar dhe një kornizë negociuese për të cilën është rënë dakord”.

“Këto kërkesa evropiane, jo bullgare, tregojnë qartë se RMV duhet të ndryshojë Kushtetutën e saj për t’u dhënë bullgarëve mundësinë të kenë mbrojtje kushtetuese dhe të drejta të barabarta duke u përfshirë në baza të barabarta me kombet e tjera shtetformuese në këtë vend”, theksoi ai.

Radev edhe njëherë bëri thirrje që të largohet gjuha e urrejtjes dhe sulmi mbi bullgarët të cilët jetojnë në Maqedoninë e Veriut.

Të Ngjajshme

Erdogan: Terroristët nuk do të arrijnë kurrë të shkatërrojnë paqen në Turqi

Osmani për sulmin në Turqi: Solidaritet i plotë me Erdoganin

Mbyllen edhe 10 markete që nuk kanë zbritur çmimet!

admin

Leave a Comment