November 26, 2022
Portali Shprehja

Raketa më e fuqishme e NASA-s nisi misionin historik në Hënë

Agjencia amerikane e hapësirës NASA ka lëshuar raketën e saj më të fuqishme ndonjëherë drejt hënës.

Raketa Artemis 100 metra e gjatë sot në mëngjes u ngjit drejt qiellit.

“Ne po shkojmë. Për herë të parë, të NASA_SLS raketë dhe NASA_Orion fluturojnë së bashku. #Artemis fillon një kapitull të ri në eksplorimin njerëzor hënor”, ka bërë të ditur NASA.

Fluturimi i së mërkurës pasoi dy përpjekje të mëparshme të nisjes në gusht dhe shtator, të cilat janë ndërprerë për shkak të defekteve teknike.

 

 

.

Të Ngjajshme

Londra: Ushtria ruse po përballet me mungesë municionesh

Rusët bombardojnë qytetin industrial të Ukrainës, të paktën 13 të plagosur, mes tyre një adoleshent

Vitaminat dhe mineralet që janë të domosdoshme për t’u mbrojtur nga sëmundjet gjatë ditëve të ftohta

Leave a Comment