August 17, 2022
Portali Shprehja

Rama takon Princin saudit në Greqi

Princi i Kurorës i Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, u takua me kryeministrin shqiptar Edi Rama gjatë një vizite në Athinë, njoftoi të enjten Agjencia Saudite e Shtypit.

Raportohet se takimi u fokusua në konsolidimin e partneritetit të përbashkët ekonomik dhe gjetjen e mënyrave për të rritur bashkëpunimin në fusha të tjera.

Kryeministri Rama thuhet gjithashtu se shprehu vlerësimin e tij për iniciativën e Arabisë Saudite për të mbështetur Shqipërinë me 50 milionë dollarë dhe një investim të mëtejshëm të PIF saudit prej rreth 300 milionë dollarësh.

Të dy zyrtarët diskutuan gjithashtu rreth zhvillimeve rajonale dhe ndërkombëtare, njoftoi SPA.

Takimi i kryeministrit shqiptar me princin saudit u zhvillua pas një takimi dypalësh me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis në Pallatin Maximus në Athinë.

Arabia Saudite dhe Greqia nënshkruan memorandume të bashkëpunimit ushtarak, ekonomik dhe të sigurisë, gjatë vizitës zyrtare të martën.

 

.

Të Ngjajshme

Anderson merr 300 mesazhe kërcënuese

FIFA pezullon Indinë nga garat e futbollit

Kasami: BDI për 20 vite nëpërkëmbi veteranët e UÇK-së, shkeli mbi dinjitetin e tyre

admin

Leave a Comment