May 23, 2022
Portali Shprehja

Rasti i çuditshëm i Cremonese, e ngjitur në Serie A me gjysmë skuadre që nuk do të jetë më!

Fitorja ndaj Como-s dhe disfata e njëkohshme e Monza-s rikthyen Cremonese në Serie A pas 26 vitesh nga hera e fundit. Viti 1996, në pankinë ishte Gigi Simoni, një ikonë e futbollit italian, i cili në atë pjesë të provincës se Lombardise vendosi në tabelë edhe një trofe ndërkombëtar (Kupa Anglo-Italiane 1992-1993)

Ajo përfundoi me një 7-1 shumë të rëndë në San Siro kundër Milanit. Një turp dhe një rënie që shënoi gjithashtu fundin e një cikli të gjatë gjatë të cilit gri dhe kuq – skuadra në të cilën Luca Vialli rafinoi nuhatjen dhe këmbët e bomberit – kishte arritur të ushqente një ëndërr.

Tact Watches

E njëjta ëndërr, me një vështrim fiks drejt së ardhmes, e cila u materializua me promovimin e drejtpërdrejtë (së bashku me Leccen), duke shmangur me një grusht pikësh (+2 në Pisa dhe Monza, +3 në Brescia) kursin me pengesa, të mijëra grackave të playoffs.

Por mos e quani një mrekulli, madje as një goditje fati: momenti i jashtëzakonshëm i arritur nga Cremonese vjen në mbështetje të një programi korporativ që i ka besuar Fabio Pecchia-s, në promovimin e tij të dytë në karrierë pas atij me Veronën (2016-2017) , një grup të rinjsh talente që erdhën në huazim nga Seria A dhe disa ‘senatorë’ (si Ciofani dhe Di Carmine) që vepronin si lider, duke dhenë përvojë dhe këshilla të mira për të përballuar streset e një turneu shumë të vështirë si ai i Serie B.

Një palestër dhe një trampolinë, mundësi e mirë për të kapur mizën për të konkurruar me emrat e mëdhenj të futbollit italian. Një skuadër me vlerë 26.38 milionë euro, e shtata në kategori për vlerat e lojtarëve, që i kushton pothuajse gjysmën e Parma-s (zhgënjimi i turneut) dhe njëzet milionë më pak se Monza e Berlusconit.

Detaje që janë baza e punës së kryer nga kompania dhe stafi teknik. Një grup në të cilin mbi të gjitha një sërë pengjesh vijnë të forcohen dhe që, nëse nuk bien dakord ndryshe me klubet e tyre përkatëse, mund të jenë gjithashtu pjesë e strukturës bazë në garë sezonin e ardhshëm.

“Është një kënaqësi e madhe – fjalët e ngrohta të Fabio Pecchia për Sky Sport -. Një grup djemsh të rinj në një kampionat shumë të vështirë. Kemi bërë diçka historike… Jam i lumtur për pronësinë dhe falënderoj Ariedo Braida, sepse vitin e kaluar isha në shtëpi me familjen time dhe më besoi. Pas 18 muajsh është një shpërblim i drejtë për të gjithë.”

Juventus, Napoli, Atalanta, Sassuolo dhe Frosinone janë kompanitë me të cilat mund të negociohet rinovimi i atyre dhjetë lojtarëve që kanë bërë diferencën dhe e ardhmja e të cilëve do të dihet me siguri në javët në vijim: të qëndrojnë ose të kthehen në bazë për të provuar veten ne Serie A.

Bëhet fjalë për Marco Carnesecchi (portier – Atalanta), Celeb Okoli (qendërmbrojtës – Atalanta), Andrea Meroni (mbrojtës qendror – Sassuolo), Leonardo Sernicola (mbrojtës i majtë – Sassuolo), Tiago Casasola (mbrojtës i djathtë – Frosinone), Nicolò Fagioli (qendër mesfushori – Juventus), Luca Valzania (mesfushori qendror – Atalanta), Gianluca Gaetano (mesfushori sulmues – Napoli), Hamza Rafia (mesfushori sulmues – Juventus) dhe Luca Zanimacchia (krahu i djathtë – Juventus). Gjysmë ekipi që rrezikon të mos jetë më!

.

Të Ngjajshme

“Çfarë do të më kishte thënë Mino?”, Ibrahimovic: Të vjedhim sa më shumë të mundemi

admin

Barcelona e mbyll me humbje, gafë e pabesueshme nga Traore (Pamjet)

admin

“Do të luaj me fituesin e Championsit”, ylli arrin marrëveshjen me Real-in dhe Liverpool-in

admin

Leave a Comment