May 21, 2022
Portali Shprehja

Reagimi i parë nga Kievi pas fjalimit të Putinit: NATO nuk do të sulmojë Rusinë

Anëtari i ekipit negociator ukrainas Mikhail Podolyak foli pasi presidenti rus Vladimir Putin iu drejtua një parade ushtarake në Ditën e Fitores në Moskë.

Tact Watches

Ai i tha Putinit se vendet e NATO-s nuk donin të sulmonin Rusinë dhe shkroi në Twitter:

“Ukraina nuk kishte në plan të pushtonte Krimenë. Ushtarët rusë po vdesin, jo duke mbrojtur vendin e tyre, por duke u përpjekur të pushtojnë një tjetër. “Që nga fillimi i luftës, nuk kishte arsye racionale për fillimin e saj, përveç ambicieve të dhimbshme imperialiste të Federatës Ruse”, shkruan Podoljak.

Kujtojmë, Presidenti i Rusisë sot iu drejtua një audiencë të madhe në paradën ushtarake.

“Është detyra jonë të ruajmë kujtimin e atyre që fituam dhe të mos përsërisim luftën globale. Në vitet e kaluara ne u përpoqëm të ruanim marrëveshjet e paqes, por ata nuk donin të na dëgjonin. Ata kishin një plan krejtësisht të ndryshëm. Ne e shohim atë tani. “Sipas territorit tonë, kjo është absolutisht e papranueshme. NATO po punon me nazistët ukrainas, Ukraina ka marrë armët më moderne. “Vendimi për një operacion special ushtarak ishte i vetmi i saktë,” tha Putin në një fjalim.

.

Të Ngjajshme

Bllokada e Putinit në Detin e Zi rrezikon të lerë pa ushqim miliona njerëz në botë

Grkovska: Mbrojtja e konsumatorit është më e rëndësishme, të gjitha subjektet juridike duhet t’i respektojnë ligjet

Gjermania do t’i dërgojë Ukrainës 15 tanke ‘Gepard’ në korrik

Leave a Comment