October 4, 2023
Portali Shprehja

Receta e ditës: Mish i bardhë në një salcë aromatike

Nuk është një recetë e thjeshtë, por e shijshme. Një kombinim i shkëlqyer i ushqimeve do t’i japë mishit të bardhë një aromë të pabesueshme. Kjo është një drekë që do të dëshironi ta gatuani sërish shpejt.

Nëse ju pëlqen të eksperimentoni me përbërësit dhe të bëni pjata të shijshme, atëherë ju sugjerojmë ta provoni këtë recetë. Kuzhinieri i famshëm Jack Owens ndau në kanalin e tij në YouTube një recetë për mish të bardhë në një salcë aromatike. Përgatitja është jashtëzakonisht e thjeshtë dhe kombinimi i erëzave, verës së bardhë, kremit të gatimit, parmixhanit dhe domateve të thara e bën këtë pjatë të jashtëzakonshme. Mishi i bardhë shkon mirë me pothuajse çdo ushqim dhe të gjithë do ta pëlqejnë kur të përgatitet në këtë mënyrë.

Përbërësit e nevojshëm:

 • 250-300 g fileto pule
 • 30 g gjalpë pa kripë
 • 1 qepë e vogël
 • 5 thelpinj hudhre
 • 80 ml verë të bardhë
 • 180 ml lëng pule
 • 100 g domate të thata
 • 1 lugë gjelle mustardë
 • 250 ml krem ​​gatimi
 • 20 gr parmixhan
 • 1 lugë çaji trumzë
 • 1 lugë çaji rigon
 • 1 lugë çaji piper i bluar
 • borzilok i freskët
 • piper

Përgatitja:

Pritini mishin në biftekë më të trashë, më pas skuqeni me pak vaj në një tigan ose tenxhere të cekët. Më pas e nxjerrim dhe në të njëjtin enë shtojmë gjalpin. Kur të shkrijë skuqni qepën e grirë imët dhe hudhrën e shtypur dhe kur të zbutet hidhni verën e bardhë dhe ziejini derisa të avullojë. Më pas shtojmë mustardën dhe e përziejmë mirë, më pas e hedhim sipër lëngun dhe kremin e gatimit. Më pas shtoni domatet e grira, si dhe parmixhanin dhe piperin e bluar dhe përziejini gjithçka mirë. Kur të fillojë të vlojë, ulni temperaturën, më pas shtoni trumzë dhe rigon, më pas shtoni piper. Përziejini dhe gatuajeni edhe për 6-7 minuta të tjera. Në fund shtoni një grusht borzilok të freskët, ktheni mishin dhe skuqeni mirë në salcë. Spërkateni me parmixhan, lëreni të ziejë edhe për 2 minuta dhe shërbejeni.

.

Të Ngjajshme

Armiku i jetëgjatësisë, qëndrimi ulur në të shumtën e rasteve

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Facebook dhe Instagram mund bëhen me pagesë

Leave a Comment