October 4, 2023
Portali Shprehja

Receta më e thjeshtë për njoki në salcën e domates

Gnocchi është një nga pjatat më të thjeshta italiane që çdokush mund të përgatisë në kuzhinë.

Italianët njihen për përgatitjen e disa prej pjatave më të famshme të brumit, si makarona, pica, njoki, lazanja… Ata nuk përdorin kurrë ushqim të gatshëm, por të gjitha produktet e brumit i përgatisin vetë. Nëse dëshironi të përgatisni një pjatë autentike italiane, ju sugjerojmë të filloni me më të lehtën, që është njoki në salcën e domates. Brumi i patates nuk është i komplikuar për t’u përgatitur dhe do të bëni një drekë që do t’ju pëlqejë të gjithëve.

Përbërësit e nevojshëm:

 • 1 kg patate
 • 1/4 lugë çaji arrëmyshk
 • 1 vezë
 • 190-250 g miell
 • piper

për salcën:

 • 2-3 lugë vaj ulliri
 • 1 qepë
 • 2 thelpinj hudhre
 • 800 ml salcë domate
 • 8-10 gjethe borziloku
 • 1 lugë çaji rigon të thatë
 • parmixhano

Përgatitja:

Në një tenxhere vendosim patatet e prera në feta, i kriposim dhe i kaurdisim derisa të zbuten. I kullojmë dhe i bëjmë pure, më pas shtojmë vezën, arrëmyshkun, piperin dhe miellin e situr, më pas gatuajmë brumin. E ndajmë në 4 pjesë të barabarta dhe çdo pjesë e rrotullojmë në formë gjarpri. Këtë do ta bëni duke e rrotulluar brumin lart e poshtë. I presim në copa më të vogla dhe i vendosim në një tenxhere me ujë të vluar. Kur ato notojnë në majë, ato kanë mbaruar.

Ngrohni vajin e ullirit në një tigan të madh, shtoni qepën e grirë dhe skuqeni për 4-5 minuta deri në kafe të artë. Shtoni hudhrën e shtypur dhe skuqeni për 2 minuta të tjera. Hidhni sipër salcën e domates, shtoni borzilok të grirë dhe rigon të thatë. Përziejini dhe gatuajeni edhe për 5-10 minuta të tjera. Shtoni njoki të kulluar në salcë dhe gatuajeni për një ose dy minuta të tjera. Në fund spërkateni me parmixhan dhe shërbejeni.

.

Të Ngjajshme

‘Emoji-t’ po vijnë në Gmail

Facebook dhe Instagram mund bëhen me pagesë

Deponia e Nakushtakut prap tymon, dikush e ndez zjarrin natën

admin

Leave a Comment