9.7 C
Skopje
April 5, 2019
Informacione Vendi

Reka: Shqiptarët nuk morën pozicionim strategjik dhe u vonuan!?

Blerim Reka

SFRJ & JNA, vegjetuan gjate, ne kopshtin e luftes se ftohte. Ato u zhduken, vetem kur ra perdja e hekurt bipolare. Me ri-kthimin e luftes se re te ftohte, diplomacia serbe po ri-pozicionohet si tampon zone e re, mes lindjes dhe perendimit, duke maksimaluzuar interesimin e SHBA dhe te Rusise. E vetmja negocion me Brukselin- pa zbatuar sanksionet ndaj Moskes; dhe e vetmja synon aneteresimin ne BE- pa u anetaresuar paraprakisht ne NATO. Shqiptaret nuk shfrytezuan tri dekadat e kaluara per pozicionim strategjik dhe u vonuan; si gjithnje gjate kthesave te medha historike.

Burimi i lajmit

Artikuj të ngajshëm

Moti në Kosovë, Tahirsylaj tregon nëse do të kemi borë këtë muaj, paralajmëron bujqit

shprehja

Saraji përkrah fuqishëm kandidatin shqiptar për President Blerim Reka (FOTO)

shprehja

Mickoski: Zaevit do t’i mbetet që të gëzohet vetëm me fotografinë me Ciprasin

shprehja