April 17, 2021
Portali Shprehja

Rekord në Brazil – Mbi 4 mijë viktima në 24 orë nga koronavirusi – Iliria News Agency

Autoritetet shëndetësore bëjnë me dije se, një mutacion i Covid me transmetueshmëri të lartë ka ndikuar në rritjen e shpejtë të rasteve të infeksionit.

Brazili ka regjistruar më shumë se 4,000 viktima në 24 orë nga koronavirusi.

Autoritetet shëndetësore bëjnë me dije se, një mutacion i Covid me transmetueshmëri të lartë ka ndikuar në rritjen e shpejtë të rasteve të infeksionit.

Ndërkohë në Brazil spitalet janë të tejmbushura me pacientë me Covid dhe sistemi shëndetësor në shuma zona është në prag kolapsi.

Numri i personave që kanë humbur jetën është rreth 337,000, duke u bërë vendi i dytë për numrin më të lartë të viktimave pas SHBA.

Nga ana tjetër presidenti brazilian, Jair Bolsonaro vazhdon të kundërshtojë çdo masë bllokimi për të parandaluar përhapjen e Covid-19.

Sakaq në Brazil janë zbuluar 92 variante të koronavirusit duke përfshirë edhe variantin P.1 i cili ka rrezikun më të lartë për shkak të transmetueshmërisë së lartë.

Variant i cili mendohet se fillimisht është regjistruar në nëntor të 2020-ës në Amazonë duke u përhapur me shpejtësi në Manaus.

Të Ngjajshme

Serbët kishin qëllim ta zhduknin popullin shqiptar nga faqja e dheut – Iliria News Agency

admin

Edi Rama pohon se ka parë hartën për ndarjen e Ballkanit – Iliria News Agency

admin

“Në 321 shtëpi të shëndetit në Serbi, isha i vetmi i kombësisë shqiptare“ – Iliria News Agency

admin

Leave a Comment