May 12, 2021
Portali Shprehja

Rivendosja e kufijve në Ballkan nuk ka mbështetjen e BE-së – Iliria News Agency

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, thotë se nuk ka biseduar me homologun e tij slloven Borut Pahor lidhur me ndryshimet e kufijve në Ballkan, një temë e cila u shpëqrfaq pas publikimkit të mediave sëerbe të një nonpejperi të cilin siç thuhet kryeministri slloven Janez Jansha e ka dërguar në Briksel.

Në asnjë nga takimet e Pendarovskit me homologun e tij slloven Pahor që u realizuan në periudhën e kaluar nuk është biseduar mbi temën e ndryshimit të kufijve në Ballkan, është përgjigja të cilën kabineti i presidentit Pendarovski i’a ka dhënë radios Evropa e Lirë.

Sot e përditshmja serbe Blic publikoi një dokument për të cilin pretendon se është nonpejperi i Janshës në të cilin si zgjidhje për problemet në Ballkan, mes tjerash propozohet bashkimi I Kosovës me Shqipërinë dhe bashkimi Republika Sërpska me Serbinë.

Më herët mediat ballkanike shkruan se kryeministri slloven Jansha I ka dorrëzuar kryeta mundësinë e rikonfigurimit të kufijve Serbi-Kosovë, bashkimin e Republika S;rbska Serbisë, dhe bashkimit të territoreve të Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut me Shqipërinë, të cilës do ti bashkohej edhe Kosova.

“Rivendosje të kufijve në Ballkan nuk do të kontribuojë në stabilizimin e rajonit. Presidenti Pendarovski është i bindur se ide të tilla për rivizatimin e kufijve të Ballkanit nuk do të marrin mbështetje nga Bashkimi Evropian.Rruga e vetme që çon në një jetë dhe mirëqenie më të mirë të qytetarëve dhe shtetit është përmes përmbushjes së reformave të nevojshme, thelbësore për anëtarësimin tonë në familjen evropiane,” thotë zyra e presidentit.

Të Ngjajshme

“Non-paperat” që trazuan Ballkanin – paralajmërohet edhe “non-paperi” Amerikan në dobi të Kosovës – Iliria News Agency

admin

Kurti jep një premtim të madh për vaksinat – Iliria News Agency

admin

Bashkëshorti i saj mburret me nusen Donikë dhe miqësinë me shqiptarët – Iliria News Agency

admin

Leave a Comment