November 27, 2022
Portali Shprehja

Romario “pompon” Neymar para debutimit në Botëror: Ky është momenti që ndan çunakët nga burrat

Sonte, Brazili do të debutojë në Botërorin e Katarit (ndaj Serbisë, ora 20:00), të cilin e nis si favorit për shumicën e ekspertëve dhe tifozëve. Skuadra e stërvitur nga Tite ka yllin e saj më të madh, Neymar, i cili arrin në formë të shkëlqyer në këtë turne, në të cilin pritet të jetë një nga fokuset e mëdha të vëmendjes.

Përballë këtij presioni, të shtuar nga kritikat që lojtari i PSG-së mbart prej vitesh, të cilat vënë në dyshim përkushtimin dhe profesionalizmin e tij, një lojtar si Romario, i cili përjetoi diçka të tillë në ditët e tij aktive, ka dalë në mbrojtje të “10” së Brazilit. Ai vendos gjithë besimin tek bashkatdhetari i tij si drejtues i kësaj skuadre.

“Po vjen koha, e dini? Ai që ndan fëmijët nga burrat. Dhe e di që, deri tani, ndoshta keni dëgjuar shumë marrëzi, shumë kritika dhe shumë ankesa…”, – nis mesazhi i ish-lojtarit të shquar brazilian, drejtuar Neymarit që është shpresa e madhe e një kombi të tërë.

Romario donte t’i tregonte Neymar bashkëfajësinë e tij në një rrugë që e konsideron shumë të ngjashme me atë që jetoi disa vite më parë: “Ashtu si ju, unë erdha nga larg, shumë larg dhe kam luftuar shumë para se të bëhesha futbollist dhe të arrij gjithçka. Unë ia dola. Gjëja e parë që dua t’ju them është: thjesht ji vetvetja! Njerëzit do t’ju kritikojnë gjithsesi”.

Romario e di mirë se sa e rëndësishme është një Kupë Bote për popullin brazilian, kupton mirë presionin dhe barrën e shtuar mbi supet e lojtarëve. Në këtë mënyrë ai ka dashur të minimizojë peshën që mban mbi supe Neymar dhe t’i japë një këshillë të vogël për të mos lejuar që kjo situatë ta frenojë lojtarin e PSG-së:

“Vërtet, bëni pjesën tuaj në fushë dhe përpiquni të harroni pjesën tjetër, gjithë zhurmën që vjen nga jashtë. Unë gjithmonë them se një foto e mirë është e këndshme për një televizor. Thjesht mos u shqetësoni nga ajo që të tjerët do të thonë për ju. Tifozët brazilianë shpesh nuk e dinë se sa e vështirë është të konkurrosh në një nivel të lartë në Kupën e Botës, një turne ku gabimet nuk lejohen”.

Romario donte ta përfundonte mesazhin e tij për lojtarin kryesor të Brazilit, në të cilin kujton forcën e një vendi të bashkuar që do të përpiqet t’i shtyjë lojtarët e tij drejt majës, siç ka ndodhur në të kaluarën: “Unë bëra punën time, hyra në histori. Jam i sigurt që edhe ti do ta bësh tënden.

Ne nuk i kemi borxh askujt dhe tifozët brazilianë janë gjithmonë pranë nesh kur e perceptojnë sjelljen tonë, përkushtimin tonë, dëshirën tonë për fitore. Askush nuk e meriton ta fitojë Botërorin e gjashtë më shumë se ju. Unë ju besoj. Ose, më mirë, Brazili ju beson”.

.

Të Ngjajshme

“Tani po shijojmë sërish Botërorin, kush zbriti nga autobusi le të ngjitet…”

admin

Festa gjermane zgjat 30 sekonda, anulohet goli i Rudiger (PAMJET)

admin

E BUJSHME | Vizita e papritur në Katar dhe oferta “faraonike” për Ronaldo-n!

admin

Leave a Comment