August 5, 2021
Portali Shprehja

Rreth 70 për qind e bullgarëve janë kundër dorëzimit para Shkupit – Iliria News Agency

Një hulumtim i realizuar nga kompania “Gallup” bën të ditur se rreth 70 për qind e bullgarëve janë kundër koncesioneve për Maqedoninë e Veriut.

Rreth 20 për qind nuk pajtohen, ndërsa të tjerët hezitojnë. Ky sondazh është kryer midis 14 dhe 16 qershor me 890 respodent, shtetas bullgar.

Vizita e Kryeministrit të Maqedonisë Veriore Zoran Zaev në Bullgari mbeti pa rezultate konkrete. Pas takimit me qeverinë e përkohshme, u bë e qartë se Bullgaria nuk është e gatshme të heqë bllokadën e rrugës së fqinjit tonë në Bashkimin Evropian, tha NOVA në raportin e saj.

Takimet e Zoran Zaev në Bullgari përfunduan me propozime konkrete, por pa vendime konkrete. Kryeministri verior i Maqedonisë zhvilloi bisedime me Kryeministrin e përkohshëm Stefan Yanev, Presidentin Rumen Radev dhe udhëheqësit e partive politike. Çfarë u bë e qartë pas tyre – të gjithë mbështesin Maqedoninë Veriore në rrugën e saj drejt Bashkimit Evropian, por vetëm pasi të respektohet marrëveshja e fqinjësisë.

Bisedimet e kryeministrit Zoran Zaev me kryeministrin e përkohshëm Stefan Yanev zgjatën më shumë se një orë dhe përfunduan miqësisht, me fjalë të mira për një të ardhme të përbashkët në Bashkimin Evropian, por jo pa kushte.

“Politika e Republikës së Bullgarisë në këtë drejtim ka qenë e pandryshuar dhe e palëkundur për shumë vite. Ajo që kemi gjetur është se aktualisht kemi një dritare mundësie për të punuar në çështjet e pazgjidhura që kemi deri më tani. E gjithë kjo duhet të jetë brenda rregullat dhe Ne së pari duhet t’i sqarojmë gjërat në mënyrë që të mos lëmë çështje të pazgjidhura në familjen Evropiane “, tha Yanev.

Pas takimit u bë e qartë se Zoran Zaev erdhi me propozime specifike që do të diskutohen. Se çfarë janë, megjithatë, nuk është njoftuar. (INA)

Të Ngjajshme

Komandanti famëkeq i luftës së Kosovës shpallet qytetar nderi në Serbi – Iliria News Agency

admin

Polonia dhe Ukraina ia ndaluan koncertet Bregoviqit, ky i fundit e mbështeti pushtimin rus të Krimesë – Iliria News Agency

admin

Ky është projekti i frikshëm që po përgatitet për Kosovën – ky politikan shqiptar po mbështet lojën e Serbisë! – Iliria News Agency

admin

Leave a Comment