June 7, 2023
Portali Shprehja

Rrezikon rënien nga liga, klubit të famshëm anglez i hiqen 3 pikë! “Nuk po paguhen rrogat…”

Trajneri i Wigan Athletic, Shan Maloney pranoi dje se lojtarët e tij ende nuk janë paguar dhe klubi ishte përgatitur për një zbritje të “pritshme” pikësh. Wigan konfirmoi më 10 mars se kishte pasur një vonesë në pagesat e pagave për lojtarët dhe stafin për shkak të “çështjeve të likuiditetit”. Është hera e katërt në nëntë muaj që pagesat e pagave vonohen.

Maloney do të fluturojë për në Bahrein të shtunën në mbrëmje për t’u takuar me shefin ekzekutiv të Wigan, Malachy Brannigan. Menaxheri i Wigan tha se shpresonte se udhëtimi do të jepte “qartësi”. “Jo, jo ende,” tha Maloney të shtunën kur u pyet nëse lojtarët e Wigan ishin paguar ende. “Ky ende nuk është rasti për fat të keq.”

Wiganit iu dorëzua një zbritje e pezulluar prej tre pikësh në janar për pagesën e vonuar të pagave në qershor, korrik dhe tetor 2022. Maloney pranoi se ai priste një formë dënimi nga EFL. “Mendoj se duhet të presim dhe të shohim, por u pezullua herën e kaluar dhe tani ka ndodhur përsëri, kështu që mendoj se duhet të presim që do të ketë diçka nga EFL”, shtoi menaxheri i Wigan. “Nuk e di se çfarë do të jetë, por duhet të jemi realistë. Nëse do të ulesha këtu dhe do të thoja diçka tjetër, nuk do të ishte e vërtetë.

“Unë mendoj se zbritja e pikëve do të jetë EFL që do të vendosë. Ne e dinim se cili ishte sanksioni: ai u pezullua dhe nëse do të ndodhte përsëri… kështu që ne e dimë se çfarë të presim dhe ne duhet ta lëmë atë me EFL. “Situata është krijuar tani që do të thotë se tani duhet të shikohet nga EFL, dhe unë e kuptoj këtë.”

Maloney fluturon për në Bahrein të shtunën në mbrëmje dhe kthehet në Mbretërinë e Bashkuar të mërkurën në mëngjes, me Wigan që nuk do të jetë sërish në aksion deri më 1 prill për shkak të pushimit ndërkombëtar të marsit. “Pres të kem vërtet një qartësi,” tha Maloney.

“Unë mendoj se është një domosdoshmëri që të kemi qartësi se ku është klubi në afat të shkurtër. Mendoj se kemi nevojë për qartësi se çfarë ka ndodhur dhe pse. Dhe pastaj duhet të kemi saktësisht të njëjtën gjë për vizionin afatgjatë të klubit, mendoj. Por prioriteti duhet të jetë përgjigjet e lojtarëve që duhen paguar dhe ne kemi nevojë për qartësinë rreth kësaj.

“Nuk jam i zhgënjyer, nuk kam qartësi, thjesht jam i zhgënjyer apo i zhgënjyer për lojtarët. Mendoj se janë ata që padyshim po vuajnë më shumë. Kështu që ndjenjat e mia janë vërtet për ta.” Maloney u emërua menaxher i Wiganit më 28 janar dhe pranoi se kur mori detyrën u informua se ishin marrë masa për të siguruar që të mos përsëritej pagesat e vonuara të pagave.

“Jo, ishte e kundërta”, u përgjigj ai kur u pyet nëse i kishin thënë se do të lindte sërish situata e vonesës së pagesës. “Padyshim që e dija që ata ishin vonuar më parë. Pra, jo, më janë thënë arsyet përse më parë dhe më është thënë se ka disa masa që ishin në fuqi për t’u siguruar që kjo të mos ndodhte më.”

Fakti është se klubi nuk ka paguar pagat për lojtarët e tij në mars. Lajmin e bën të ditur faqja zyrtare e ligës së dytë më të fuqishme të futbollit në Angli. Tani klubi është duke luftuar për mbijetesë. Ish-fituesi i FA Cup në vitin 2013 aktualisht ka 31 pikë pas zbritjeve të pikëve.

.

Të Ngjajshme

Lamtumira e Messi-t nga PSG, djali i Aguero-s “thumbon” parisienët

admin

Nga talent i së ardhmes në i pastrehë: detajet e rënies së ish-lojtarit të Chelsea-t

admin

ZYRTARE | Milani shkarkon Paolo Maldinin nga detyra. Komunikata zyrtare

admin

Leave a Comment