Rumani, të gjithë banorët e Bukureshtit do të testohen për Covid-19

Të gjithë banorët e Bukureshtit së shpejti do të mund të kalojnë test të koronavirusit të ri. Ministri rumun i Shëndetësisë, Viktor Kostake, deklaroi për televizionin Antena 3 se deri tani janë regjistruar 906 raste të infektimit me koronavirusin e ri. Deri tani kanë vdekur 17 persona nga ky virus.

“Ne dëshirojmë të zbatojmë program inovativ, si në Korenë e Jugut, t’i testojmë të gjithë banorët e Bukureshtit për koronavirus, me ndihmë të grupeve për testime mobile. Në këtë moment na duhen 2-5 milionë teste”, tha ministri Kostake.

Më 16 mars, presidenti rumun, Klaus Johanis, publikoi regjim të jashtëzakonshëm për shkak të koronavirusit të ri.

.

Të ngjajshme

Paçarizi i drejtohet Konjufcës: Me shkarku Vlorën, si me pre degën ku rri

shprehja

Merkel dhe kryeministrat bien dakord për zgjatjen e kufizimeve kundër koronavirusit

shprehja

Asnjë diskutim për anulimin e Lojrave Olimpike nga COVID-19

shprehja

Duke përdorur shërbimet e Portalit Shprehja ju pajtoheni me përdorimin tonë të Cookies. Pranoj Lexo më shumë