May 17, 2021
Portali Shprehja

Rusët sfidojnë acarin, marrin pjesë me bikini në festivalin e skive

Pjesëmarrësit e kaluan javën duke marrë pjesë në festival, ndërsa sfidonin temperaturat e motit dhe nuk vishnin asgjë në dëborë.

Ngjarja vjetore filloi të mërkurën, më 7 prill dhe zgjati deri ditën e sotme.

Shumica e pjesëmarrësve dolën në pistat e skive me kostume noti, pantallona të shkurtra dhe bikini, pa maska mbrojtëse kundër Covid-19.

Festivale të tilla janë bërë të njohura në vendpushimet e skive në Rusi për të shënuar fundin e sezonit të dimrit.

Në vitin 2019 festivali është vizituar nga 30.000 turistë të cilët festonin në dëborë nën ritmin e muzikës.

“Ne pamë guximin e vërtetë, rezistencën ndaj të ftohtit dhe kjo ishte një surprizë edhe për organizatorët,” tha Nikita Girin, një nga organizueset e festivalit.

“As dëbora, as shiu, as acari nuk mund të na ndalojnë.”

Këtë viti morën pjesë rreth 738 persona nga mosha 16 deri në 70 vjeç në festival.

Ata përkraheshin edhe nga 30 mijë persona tjerë, që kishin shkuar për t’i parë nga afër në një lartësi mbidetare prej mbi 1.100 metrave.

Ky festival po mbahet çdo dimër prej vitit 2016 dhe organizatorët synojnë që çdo herë e më shumë ta zgjerojnë listën e pjesëmarrësve, raporton DailyMail.

Të Ngjajshme

Afër detit, afër mbretit! Këto janë gjithë arsyet pse na qetëson plazhi

admin

Indianët po përdorin bajga lope për të mos u infektuar me Covid-19

admin

Priftërinjtë gjermanë sfidojnë Vatikanin; bekojnë çiftet homoseksuale

admin

Leave a Comment