August 11, 2022
Portali Shprehja

Rusia e shpall regjimentin Azov organizatë terroriste, anëtarët mund të dënohen me burg

Gjykata e Lartë e Rusisë e ka cilësuar regjimentin Azov – një ish-batalion vullnetarësh që ishte përfshirë në ushtrinë e Ukrainës – një organizatë terroriste, duke lejuar dënime të gjata me burg për anëtarët e saj.

Të martën, gjykata vendosi të “njohë njësinë paraushtarake ukrainase Azov një organizatë terroriste dhe të ndalojë aktivitetet e saj në territorin e Federatës Ruse”, tha gjykatësi, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Tass. Vendimi hyn në fuqi menjëherë.

Sipas kodit penal të Rusisë, anëtarët e grupeve “terroriste” mund të përballen me deri në 10 vjet burg, ndërsa drejtuesit dhe organizatorët e tyre mund të dënohen deri në 20 vjet, shkruan The Guardian.

Regjimenti Azov i Ukrainës ka shkaktuar polemika për lidhjet e tij me figurat e ekstremit të djathtë, me Rusinë që e quan atë një grup neo-nazist.

Batalioni u inkorporua zyrtarisht në gardën kombëtare të Ukrainës në vitin 2014, pasi ndihmoi në luftimin e separatistëve të mbështetur nga Kremlini në Ukrainën lindore.

Luftëtarët e Azov kanë luftuar së bashku me trupat ukrainase për të zmbrapsur ofensivën e Rusisë në Ukrainë që Moska filloi në shkurt.

Në maj, ushtarët ukrainas, duke përfshirë anëtarët e Azov, i dhanë fund një rrethimi të fabrikës së madhe të çelikut Azovstal në qytetin port të Ukrainës, Mariupol, duke rënë dakord të dorëzoheshin.

Rreth 2,500 njerëz u kapën nga forcat e Moskës pasi ndaluan rezistencën e tyre.

.

Të Ngjajshme

Gjobiten 187 shoferë në Shkup, 69 për vozitje të shpejtë

Në Tabanoc dhe Bogorodicë për dalje nga vendi pritet rreth 30 minuta

Karantinë dhe izolim, KSI me rekomandime për rastet me linë e majmunit në Maqedoni

admin

Leave a Comment