July 3, 2022
Portali Shprehja

Rusia hap “korridor humanitar” për civilët e bllokuar

Rusia thotë se do të krijojë një korridor humanitar për civilët e bllokuar që kërkojnë të ikin nga luftimet intensive në qytetin e shkatërruar të Ukrainës lindore të Sievierodonetsk.

Tact Watches

Serhiy Haidai, guvernatori i rajonit të Luhanskut, tha se rreth 500 civilë, 40 prej tyre fëmijë, ishin strehuar nga një sulm i ashpër rus në fabrikën kimike Azot në qytet.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se është  “gati të organizojë një operacion humanitar” për të evakuuar civilët nga uzina në pjesën e kontrolluar nga separatistët e rajonit të Luhanskut, raporton AFP.

Nuk është  e qartë nëse Ukraina do të  pranojë ofertën.

Haidai tha se trupat e Ukrainës po përpiqeshin të evakuonin qytetarët gjatë çdo qetësie në luftime, por shkatërrimi i i tre urave të fundit jashtë qytetit e bëri situatën pothuajse të pamundur:

Bombardimet  janë aq të fuqishme saqë njerëzit nuk janë më të sigurt as në strehimore.

.

Të Ngjajshme

Rina Balaj shfaqet sensuale dhe provokuese në pozat e reja

Nesër takim Kovaçevski-Mickoski

admin

Anija ndahet në dysh për shkak të stuhisë në brigjet e Hong Kongut – disa të zhdukur

Leave a Comment