May 21, 2022
Portali Shprehja

Rusia i dërgon Finlandës forcat ajrore te dera

Menjëherë pasi Finlanda shpalli ambicien e saj për të qenë pjesë e NATO, Rusia nuk vonoi të tregojë “dhëmbët” ndaj këtij vendimi që ajo e konsideron një gabim shumë të madh.

Tact Watches

Ushtria ruse organizoi disa manovra ushtarake ku u përfshi flota ajrore, synimi i të cilës ishte improvizimi i shmangies së një sulmi në Kaliningrad.

Sipas asaj që citon Interfax, avionët rusë Su-27 prej dy ditësh tashmë po ushtrohen në detin Baltik, veprim ky që për shumë ekspertë konsiderohet si dhe një tregim force për Finlandën.

Më herët, presidenti Putin zhvilloi një bisedë telefonike me homologun finlandez, të cilit i tha se po bën një gabim të madh me aplikimin për t’u bërë pjesë e NATO.

“Heqja dorë nga politika tradicionale e neutralitetit ushtarak është një gabim, pasi nuk ka asnjë kërcënim për sigurinë e Finlandës”, tha Putin.

 

.

Të Ngjajshme

Gjermania do t’i dërgojë Ukrainës 15 tanke ‘Gepard’ në korrik

Enigma e syve ‘të hapur’ ose ‘të mbyllur’ të Sfinksit të Egjiptit nis të trembë studiuesit

Petkov i bëri thirrje Radevit që të mbledhë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për negociatat me Maqedoninë e Veriut

Leave a Comment