August 11, 2022
Portali Shprehja

Rusia prek “pikën e dobët” e Zelenskyt, synon shkatërrimin e qytetit të tij të lindjes

Rusia ka filluar krijimin e një force sulmuese ushtarake që synon marrjen e qytetit të lindjes së Presidentit Volodymyr Zelenskyy, Kryvyi Rih, ka thënë ushtria e Ukrainës, pasi ka paralajmëruar se Moska mund të përgatisë operacione të reja sulmuese në jug të vendit. Aljazeera shkruan se në përditësimin e saj të rregullt mbi luftën në jug, komanda ushtarake jugore e Ukrainës e përshkroi situatën si të tensionuar dhe tha se Rusia sulmoi përgjatë vijës së frontit të martën.

“Rusia ka filluar krijimin e një grupi sulmi në drejtim të Kryvyi Rih. Është gjithashtu shumë e mundshme që armiku po përgatit një kundërofensivë armiqësore me planin pasues për të arritur në kufirin administrativ të rajonit Kherson, “tha ajo.

Qyteti prodhues i çelikut i Kryvyi Rih, ku Zelenskyy u rrit, shtrihet rreth 50 km (30 milje) nga vija e frontit jugor. Forcat ruse aktualisht kontrollojnë pjesë të jugut të Ukrainës që ata pushtuan në fazat e hershme të pushtimit të Moskës, por Kievi ka thënë se do të ndërmarrë një kundërofensivë për të rimarrë ato territore. Ukraina tha të martën se forcat e saj kishin rimarrë 53 fshatra në rajonin Kherson të pushtuar nga Rusia.

.

Të Ngjajshme

I vendosi GPS pasi dyshonte se e tradhtonte, i riu masakron me thikë të dashurin e gruas

Një zjarr i madh ka rënë në një zonë turistike të Malit të Zi, flakët po iu afrohen rezidencave

Një luftë bërthamore mes dy vendeve do të mjaftonte për ta rikthyer planetin në epokën e akullnajave

Leave a Comment