Rusia: Ushtria e Kosovës kërcënim serioz për siguri në Ballkan

Moska konsideron se krijimi i Ushtrisë së Kosovës paraqet “kërcënim serioz për siguri në Ballkan’.

Sipas komunikatës të Ministrisë së Jashtme të Rusisë,  “krijimi i Ushtrisë së Kosovë dhe përkrahja e anëtareve kryesore të NATO-s, për të, paraqet shkelje drastike të rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara në të cilën theksohet nevoja për demilitarizimin e të gjitha grupeve të armatosura të shqiptarëve të Kosovës”.

Në komunikatë theksohet se Rusia edhe më herët e ka konsideruar kërcënim krijimin e ushtrisë së Kosovës.

“Atëbotë përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë pranë KB Vasiliy Nebenzya ka thënë se Rusia i kundërshton përpjekjet e vendeve perëndimore që diskutimi në Këshillin e Sigurimit të KB mbi situatën në Kosovës të sillet në minimum”, shkruan në kumtesë të ministrisë ruse./Periskopi/

Shpërndaje në:

Të ngjajshme

Erdogan flet pas tërmetit në Turqi

shprehja

Komunikacioni zhvillohet kryesisht nëpër rrugë të thata

shprehja

Dy persona mbeten të vrarë gjatë tentimit për vjedhje në një kazino në Shkup

shprehja

Duke përdorur shërbimet e Portalit Shprehja ju pajtoheni me përdorimin tonë të Cookies. Pranoj Lexo më shumë