August 17, 2022
Portali Shprehja

Rusia vendosi agjentë sekretë në Ukrainë shumë përpara agresionit, zbulon një hetim

Një hetim i thellë nga agjencia e lajmeve Reuters thuhet se ka zbuluar prova të një operacioni të gjatë të Kremlinit për të infiltruar në shtetin ukrainas agjentë sekretë.

Dhe sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pesë persona të njohur për përgatitjet e Moskës thanë se planifikuesit e luftës së Vladimir Putin besonin se Rusisë do t’i duhej vetëm një forcë e vogël ushtarake dhe disa ditë për të dëbuar nga pushteti presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Oleksiy Danilov, tha se Rusia kishte agjentë në sektorët e mbrojtjes, sigurisë dhe zbatimit të ligjit ukrainas deri në kohën e pushtimit.

Një burim tjetër i tha Reuters se agjentët rusë u vendosën në vendndodhjen bërthamore të Çernobilit vitin e kaluar për të korruptuar zyrtarët dhe për t’u përgatitur për një kontroll pa gjak.

Sidoqoftë, as Reuters dhe as Sky News nuk kanë mundur ta verifikojnë këto pretendime në mënyrë të pavarur.

.

Të Ngjajshme

Partitë në pushtet nuk kanë konsensus për rekomandimet historike me Bullgarinë

Bekteshi: Do të ketë kursim, por jo reduktime të energjisë elektrike

Suspendohet prokurorja Vilma Ruskoska, shkaku i bastisjes në Policinë Financiare

Leave a Comment