February 1, 2023
Portali Shprehja

Sa rezistente janë makinat moderne ndaj sulmeve të hakerëve?

Hakeri amerikan Sam Curry dhe ekipi i tij kryen kërkime të gjera mbi markat e makinave dhe sigurinë e sistemeve të tyre softuerike.

Gjatë hulumtimit të tij, Curry zbuloi shumë të meta sigurie në softuerin e markave të tilla si BMW, Mercedes, Toyota dhe Kia.

Kur bëhej fjalë për prodhues si Mercedes, BMW dhe Ferrari, Curry ishte në gjendje të rishikonte dhe modifikonte porositë e pronarëve dhe punonjësve të kompanisë.

Megjithatë, për markat si Kia, Honda, Nissan dhe Hyundai, ajo shkoi edhe më tej. Në makinat e këtyre markave, ai mundi të zhbllokonte makinat, të ndizte motorin, të ndalonte motorin, të lokalizonte automjetin, të ndizte dritat dhe shumë më tepër duke përdorur hakimin.

Në makinat Kia, ai mund të hynte edhe nga distanca në kamerën 360 gradë.

Në Land Rover, Jaguar, Ford dhe Toyota, Currie dhe ekipi i tij ishin në gjendje të aksesonin informacionin personal të pronarëve të makinave, madje edhe adresën e shtëpisë së tyre në disa raste.

Çështja është se prodhuesit e makinave duhet ta marrin më seriozisht mbrojtjen e makinave. Hakerët me qëllime të këqija mund të shkaktojnë shumë dëme për pronarët.

.

Të Ngjajshme

Hulumtimet e shumta nuk kanë arritur në përfundime të sakta se deri në çfarë mase çajrat mund të shërojnë gripin dhe të ftohtin

Taravari: për ASH-në mbetet prioritet lufta kundër korrupsionit dhe funksionimi i shtetit të së drejtës

Sevilja forcohet me lojtarë nga Totenhami dhe Marseja

Leave a Comment