January 31, 2023
Portali Shprehja

Scholz dënoi Iranin për ekzekutimin e dy protestuesve

Kancelari gjerman Olaf Scholz dënoi sot Iranin për përdorimin e dënimit me vdekje kundër protestuesve dhe i bëri thirrje Teheranit që të përmbahet nga ekzekutimet e mëtejshme.

“Me ekzekutimet, regjimi iranian po përdor dënimin me vdekje si një mjet shtypjeje”, shkroi Scholz në Twitter.

Ai shton se Irani duhet të përmbahet nga ekzekutimet e mëtejshme.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme gjermane, Christian Wagner, gjithashtu njoftoi sot se Gjermania dënon Iranin për përdorimin e dënimit me vdekje kundër protestuesve.

“Së bashku me partnerët tanë ndërkombëtarë, ne do të rrisim më tej presionin mbi regjimin iranian”, tha Wagner.

Ai shtoi se qëllimi i Gjermanisë është të harmonizojë paketën e katërt të sanksioneve kundër Iranit me vendet e tjera anëtare të Bashkimit Evropian në përgjigje të shtypjes së Teheranit ndaj protestuesve.

“Është e rëndësishme t’i tregojmë Iranit se ata do të paguajnë një çmim nëse vazhdojnë të sillen në këtë mënyrë,” shtoi Wagner.

Ai përsëri i bëri thirrje Iranit që të përmbahet nga ekzekutimet e mëtejshme dhe të heqë dënimin me vdekje.

“Berlini u tmerrua nga ekzekutimet e Mohamed Mehdi Karami (22) dhe Seyed Mohamed Hosseini (39), duke e çuar numrin e protestuesve të ekzekutuar në katër”, tha Wagner në një konferencë të rregullt për shtyp.

Irani vari dy burra të shtunën për vrasjen e dyshuar të anëtarëve të forcave të sigurisë gjatë protestave që shpërthyen në të gjithë vendin si përgjigje ndaj vdekjes së Mahsa Amini, 22-vjeç, një vajzë kurde që vdiq pasi u arrestua nga policia morale e Iranit për veshje të pahijshme të hixhabit./kp/

.

Të Ngjajshme

Pekini: Vala e koronavirusit po ulet, rreziku i transmetimit është i ulët

Taravari pret në takim Ambasadorin e ri të OSBE-së, Kilian Wahl

admin

Pas kësaj ore bëni mirë të mos pini kafe

Leave a Comment