September 29, 2023
Portali Shprehja

Scholz: Gjermania nuk është më e varur nga gazi rus

Në një debat në Parlamentin gjerman, kancelari Olaf Scholz tha se Gjermania ka arritur diçka, që askush nuk e parashikonte para disa muajsh: rafineritë me gaz janë të mbushura.

Debati për buxhetin e vitit të ardhshëm, zhvilluar në Bundestag ishte i nxehtë. Jo vetëm partitë e opozitës, edhe ato të qeverisë, akuzuan njëra-tjetrën për gabime të bëra në të kaluarën, sidomos për sa i përket politikave energjetike.

Scholz tha se brenda një kohe shumë të shkurtër, Gjermania është shkëputur nga varësia nga gazi rus dhe se është në rrugën e duhur për të kapërcyer këtë dimër. Kancelari socialdemokrat ishte luftarak në debatin e përgjithshëm për buxhetin dhe iu përgjigj me kundërsulm kritikave të opozitës CDU/CSU.

Ai kritikoi ministrat e mëparshëm të CDU-së që e kishin penguar zgjerimin e kapaciteteve të energjisë me terminale të gazit të lëngshëm në bregun e Detit të Veriut.

Kancelari gjerman, i cili në qeverinë paraardhëse nën Angela Merkel ka qenë zëvendës dhe ministër i Financave, tha se kishin qenë ministrat e CDU-së në këtë qeveri, që i kishin bllokuar këto plane të tij.

Po ashtu, Scholz nuk i kurseu kritikat as për simotrën bavareze të CDU-së, Unionin Kristiansocial (CSU) që sipas kancelarit kishte bllokuar edhe ndërtimin e linjave për transmetimin e energjisë së erës nga Veriu i Gjermanisë në Bavari. Kancelari socialdemokrat e quajti këtë një gabim fatal.

“Është mirë që jeni në opozitë, që të mund të menaxhojmë zhvillimin industrial të vendit dhe të mos u shmangemi më problemeve të këtij vendi”, tha Scholz në drejtim të opozitës.

Merz kritikon daljen nga energjia bërthamore

Më parë kreu i opozitës, Friedrich Merz kishte kritikuar edhe mbylljen e reaktorëve bërthamorë sipas planit, të cilin e rikonfirmoi ministri i Energjetikës, Robert Habeck.

Merz kishte kërkuar lënien në punë të reaktorëve bërthamorë edhe për tre katër vjet. Ai tha se vendimi ishte një “kompromis i keq” dhe kërkoi nga Scholz që t’i jepte fund kësaj “çmendurie”, që sipas tij mund ta dëmtojë pakthyeshëm imazhin e Gjermanisë si vend i besueshëm biznesi.

Scholz i tha Merzit se ishte tepër i fiksuar në energjinë atomike dhe e mbrojti vendimin.

Edhe pakoja e lehtësimeve u kritikua nga Merz sidomos ndihmesa prej 300 euro që do t’u jepet të gjithë punëmarrësve në shtator, si kompensim për rritjen e çmimeve të gazit, duke shtuar se është më mirë të mbështeten ata që kanë nevojë sesa të ndahen nga 300 euro për të gjithë.

Scholz shtoi se njerëzit nuk janë naivë dhe e dinë se shteti nuk mund të parandalojë të gjitha efektet e luftës, por përsëriti se qeveria “do të bëjë gjithçka që është e mundur për të ndihmuar kompanitë dhe qytetarët për të kapërcyer këto kohë të vështira”.

Në këtë kontekst, ai kujtoi lehtësimin prej 95 miliardë eurosh që ndihmojnë familjet dhe kompanitë dhe tha se kjo është thelbësore dhe se “kushdo që pretendon të kundërtën thjesht gënjen dhe dëshiron të mbjellë përçarje sociale”.

Scholz siguron mbështetje për Ukrainën

Të Ngjajshme

Dalin pamjet/ Policia amerikane vret një 34-vjeçare brenda shtëpisë së saj

admin

Qeveria serbe: Rikonstruimi i pikës kufitare Preshevë-Tabanoc gati në fillim të verës

admin

SYRI TV publikon VIDEON e takimit të fshehtë Basha-Balla

admin

Leave a Comment